Już dzisiaj w paryskim Théâtre du Châtelet czeka nas najważniejsza gala sportowa na całym świecie. Żadna indywidualna nagroda nie ma nawet podejścia do Złotej Piłki, która coraz bardziej kontrowersyjna, ale mimo wszystko wciąż kumulująca miliony osób przed telewizorami i wzbudzadzająca ogromne emocje. 

 
 
Messi po raz ósmy
 
Oczywiście największym napięciem okraszony jest zawsze wybór piłkarza roku. W tym roku najprawdopodobniej zostanie nim Leo Messi, a statuetka będzie uhonorowaniem genialnego Mundialu w Katarze, po którym Argentyńczyk skompletował wszystkie najważniejsze trofea w piłce. Na samym turnieju były zawodnik Barcelony i PSG strzelił 7 bramek i zanotował 3 asysty. Messi zostanie dzisiaj absolutnym rekordzistą, zwyciężając plebiscyt po raz ósmy. Oczywiście żadnemu piłkarzowi się to jeszcze nie udało, a najbliżej Argentyńczyka jest Cristiano Ronaldo, który wygrywał Złotą Piłkę pięć razy. W ostatnich latach plebiscyt dawno nie miał tak wyraźnego faworyta, chociaż do drzwi triumfu pukają młode gwiazdy – Erling Haaland i Kylian Mbappe. W tym roku to właśnie najprawdopodobniej Norweg i Francuz zajmą kolejno drugie i trzecie miejsce, ale nie wszystko jest jeszcze potwierdzone. 
 
 
Elektorzy, kraje, ranking FIFA – jak wybierani są laureaci? 
 
Zasady wyboru najlepszego piłkarza i piłkarki roku nie są proste, ale minimalnie można je porównać do prezydenckiej elekcji w Stanach Zjednoczonych. Mamy bowiem elektorów, po jednym ze stu najlepszych reprezentacji w rankingu FIFA. Najczęściej jest to dziennikarz największej sportowej redakcji w kraju (w Polsce Maciej Iwański z TVP Sport). Wyborowi podlega trzydziestu zawodników, wybranych wcześniej przez redakcję France Football, która trzyma pieczę nad plebiscytem. Najważniejsze kryteria wyboru zwycięzcy to: 
 
1. osiągnięcia indywidualne w danym sezonie, jego wpływ na drużynę, w której występuje
2. osiągnięcia drużyny (klubu/reprezentacji) i zdobyte trofea
3. postawa fair play oraz szeroko postrzegana klasa piłkarza
 
Każdy elektor dokonuje wyboru pięciu – jego zdaniem – najlepszych zawodników w danym roku i obowiązuje wtedy punktacja:
 
6 punktów za pierwsze miejsce
4 punktów za drugie miejsce
3 punkty za trzecie miejsce
2 punkty za czwarte miejsce
1 punkty za piąte miejsce
 
 
Złota Piłka to nie wszystko – jakie inne kategorie? 
 
Oczywiście na gali nie brakuje innych nagród, które również rozgrzewają emocje kibiców.
 
Ballon d’Or Feminin – statuetka przyznawana dla najlepszej piłkarki sezonu. W 2022 roku nagrodę otrzymała Alexia Putellas z FC Barcelony. Warto odnotować, że nominowana do nagrody w tym roku jest Polka – Ewa Pajor, która reprezentuje barwy niemieckiego Wolfsburga
 
Statuetka Kopy – nagroda przyznana dla najlepszego piłkarza U-21. Podczas zeszłorocznej gali otrzymał ją Gavi, reprezentujący również barwy Barcelony. W tym roku faworytem do otrzymania statuetki jest Jude Bellingham. 
 
Statuetka Lwa Jaszyna – nagroda nazwana na cześć legendarnego bramkarza stała się już tradycją gali w Théâtre du Châtelet. Nominowani są do niej oczywiście tylko golkiperzy. W 2022 zwyciężył Thibout Courtois. W 2023 sytuacja może być ciekawa – nie wybija się żaden wyraźny faworyt, bo nie wiadomo, czy elektorzy wybiorą Emiliano Martineza za niesamowite Mistrzostwa Świata, czy jednak postawią na Edersona, który w 2023 osiągnął najwięcej (Premier League+Liga Mistrzów). 
 
Nagroda Socratesa – mowa tutaj o najmłodszej statuetce, bo jest ona przyznawana od zeszłego roku. Jest ona nagrodą za wybitną postawę pozaboiskową. Póki co jedynym laureatem jest Sadio Mane, który w październiku 2022 otrzymał ją za wybudowanie szkół i szpitali w Senegalu. Nazwana jest na cześć brazylijskiego napastnika, który w latach hunty wojskowej w Brazylii jasno się jej sprzeciwiał
 
Nagroda Gerda Müllera – statuetka „stworzona” specjalnie dla Roberta Lewandowskiego. Użytkownicy mediów społecznościowych bezlitośnie wykorzystali fakt, że jest ona podobna do tradycyjnego polskiego andruta, a z Polakiem trzymającym tę statuetkę w ręce powstały setki, jeżeli nie tysiące memów. Polak nie dostał Złotej Piłki w 2020 (anulowanie konkursu) oraz w 2021 (minimalnie przegrał z Messim), więc żeby Lewandowski nie był zbyt pokrzywdzony, przyznano mu nagrodę dla najlepszego strzelca roku. Ma zaledwie dwuletnią tradycję i dwukrotnie po statuetkę sięgał Robert Lewandowski. 
 
 
Emocje nie tylko sportowe – moda na galach
 
Na całej gali oczywiście to sport jest najważniejszy, ale mimo wszystko jak to bywa przy okazji tego typu wydarzeń, show skrada również to, co poboczne, czyli różnorodne garnitury nominowanych. Wiele stylizacji ubieranych specjalnie w ten dzień przez gwiazdy przeszło już do historii. Chyba każdy pamięta legendarny garnitur w kropki Messiego. Argentyńczyk lubi się wyróżniać, bo w annałach plebiscytu na pewno zagościła czerwona marynarka.
 
Was Messi's polka dot suit at the Ballon d'Or a tribute to Maradona's bold  fashion sense? | Lionel messi, Messi, Lionel messi wallpapers
 
Oprócz tego w pamięci kibicom odbił się Neymar, który na galę w 2016 roku przybył w dość komicznym kapeluszu.
 
Neymar Jr świętuje 27. urodziny. Czerwony garnitur i... kule ...
 
Z kolei w 2022 roku, podczas zwycięskiej dla siebie gali, Karim Benzema pokazał się w stylizacji inspirowanej amerykańską gwiazdą hip-hopu – Tupacem.
 
 
Polskie akcenty w plebiscycie 
 
Nasz kraj ma oczywiście bogatą piłkarską historię, co przełożyło się również na liczbę nominowanych Polaków do tego plebiscytu. W gronie najlepszych piłkarzy na świecie było jedenastu Polaków. Rekordzistą pod tym względem jest – bez zaskoczenia – Robert Lewandowski, który nominowany był aż ośmiokrotnie. Wyprzedza on jednak drugiego Zbigniewa Bońka tylko o jedno wyróżnienie. Co ciekawe – do Złotej Piłki wyznaczani byli między innymi Kazimierz Deyna, Jerzy Gorgoń czy Włodzimierz Smolarek, którzy udowodnili, że z polskiej ligi i zza Żelaznej Kurtyny da się dostać do czołówki światowej piłki. Deyna trzykrotnie był w pierwszej dziesiątce, a raz znalazł się nawet na podium (trzecie miejsce w 1974 roku). W pierwszej trójce mieliśmy jeszcze dwóch Polaków – Zbigniewa Bońka (trzecie miejsce, 1982 rok) oraz Roberta Lewandowskiego (drugie miejsce w 2021 roku). Wciąż czekamy jednak na pierwszy Polski triumf. Najbliżej bez wątpienia było w 2020, kiedy Lewy poprowadził Bayern do zwycięstwa w Lidze Mistrzów. Plebiscyt został jednak anulowany ze względu na pandemię, a wszystkiemu towarzyszyło wiele kontrowersji. 
 
67. gala Złotej Piłki rozpocznie się dzisiaj, 30 października o godzinie 21:00. Transmisja na żywo w TVP Sport. 
 
 
Autor: Mateusz Dukat
 
UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.