Natalia Dominiak i Łukasz Gutkowski awansowali do finałowej części zawodów wieńczących rywalizację o Puchar Świata w pięcioboju nowoczesnym. Tym samym oboje w sobotę przystąpią do walki o pierwszą w tej dyscyplinie kwalifikację olimpijską.

Cykl Pucharu Świata przeszedł drogę z Kairu przez Ankarę, Budapeszt i Sofię, by na finałowe zmagania powrócić do stolicy Turcji. Na przestrzeni sezonu Dominiak i Gutkowski zdobyli dość punktów, by znaleźć się w gronie uczestników rywalizacji finałowej. Rozpoczęła się ona w środę, rankingową rundą szermierki. W niej Natalia Dominiak odniosła 14 zwycięstw w 35 walkach, natomiast Łukasz Gutkowski pokonał 16 rywali. To oznaczało, że oboje na etapie półfinału musieli odrabiać straty.

Natalia Dominiak trafiła do półfinału A, w którym aż sześć zawodniczek nie ukończyło jazdy konnej – Polka z kolei z zaledwie jedną zrzutkę uzyskała 293 punkty. Nie poprawiła dorobku w bonusowej rundzie szermierki, zaś w pływaniu uzyskała czas 2:21,99. Na starcie laser-runu (biegu połączonego ze strzelaniem z broni laserowej) dawało jej to siódme miejsce. Na dystansie trzech kilometrów przy czterech strzelaniach nasza reprezentantka awansowała jeszcze o dwie pozycje, bez problemu awansując do 18-osobowego finału.

W piątek w półfinałach rywalizowali panowie. Gutkowski również znalazł się w półfinale A, który rozpoczął od czystego przejazdu na parkurze. W rundzie bonusowej szermierki zanotował jedną wygraną wartą dwa punkty, zaś ósmy czas pływania (2:07,96) wywindował go na ósmą pozycję w klasyfikacji łącznej. Do mety laser-runu dobiegł jako siódmy w dziewięcioosobowej grupie, która tym samym na ostatnich metrach mogła już oszczędzać siły na sobotnią rywalizację.

W finale walka toczyć będzie się nie tylko o wygraną w Pucharze Świata, ale też, jak co cztery lata, o pierwszą kwalifikację olimpijską w pięcioboju nowoczesnym – uzyska ją zwycięzca zawodów w Ankarze. Do finału przechodzą wyniki rankingowego turnieju szermierki sprzed półfinału. Natalia Dominiak na starcie ma zatem 195 pkt., które dają 15. miejsce, Łukasz Gutkowski natomiast z wynikiem 205 pkt. jest 17. wśród panów.

Z finału kobiet przeprowadzimy relację na żywo na kanale 1. Radia GOL. Serdecznie zapraszamy o godz. 9:00. Rywalizacja męska rozpocznie się o godz. 15:00.

 

fot. Augustas Didžgalvis/UIPM

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Z wykształcenia hungarysta, z pasji dziennikarz i komentator sportowy, członek Klubu Dziennikarzy Sportowych i Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS), uczestnik Programu dla Młodych Reporterów AIPS, miłośnik sportów olimpijskich, naiwny idealista