Patrick Kluivert, Marco Van Basten czy Edvin Van Der Sar – to tylko kilku światowej sławy piłkarzy, którzy swoje pierwsze szlify zbierali w Ajaksie Amsterdam. Ich akademia, oceniona przez portal givemesport.com jako trzecia najlepsza na świecie, robi furorę. Klub co roku do piłkarskiego świata wypuszcza zawodników największego formatu, a skutki szkolenia widać choćby po Matthijsie de Ligtcie czy Frankiem de Jongu.

Dwanaście boisk, sześć naturalnych, drugie tyle sztucznych. Osobne boiska przystosowane do treningów bramkarskich, a także dla tych, którzy wracają po kontuzji. Na obiekcie holenderskiego klubu znajdziemy również tereny do gry w siatkówkę, koszykówkę, tenisa, badmintona oraz siatko-nogę i  teqballa. Ta ostatnia dyscyplina to nowość. Przypominający stół do ping-ponga, trochę większy i mocniej zagięty przy końcach blat, stanowi świetne miejsce do poprawy techniki i umiejętności czucia piłki.

Jeszcze przed piętnastoma laty nikt by nie pomyślał, że do drużyny może być przypisanych aż ośmiu trenerów. Dokładnie takie sztaby szkoleniowe mają do dyspozycji młodzieżowe drużyny. Trenerzy specjalizują się tu w różnych dziedzinach piłki nożnej: strzału słabszą nogą, gry głów, wyrzutów z autu, dryblingu. Dziś, przy tak wyrównanym poziomie drużyn, o zwycięstwie decyduje detal.

Sam klub na najbliższe lata ma bardzo ambitne plany. Zarząd z Edvinem Van Der Sarem na czele planuje dobudować kolejne osiem boisk, by na nich prowadzić wyspecjalizowane treningi.

fot: http://numrush.nl / Ośrodek szkoleniowy Ajaxu Amsterdam

Ofensywa na pierwszym miejscu – filozofia Johanna Cruyffa

Johann Cruyff to dziś legenda. To właśnie jemu – zmarłemu przed czterema laty holenderskiemu byłemu zawodnikowi –  Ajax Amsterdam zawdzięcza tak wiele. Johann Cruyff wyznaczył nowe trendy szkolenia młodzieży, których popularni ,,de Amsterdammers” mocno się trzymają. Ofensywna, atrakcyjna i miła dla oka piłka to główne idee jakimi kieruje się klub z Amsterdamu. Jednak nie mniej ważne od piłkarskiej techniki  jest także trenowanie psychiki. Sprawa mentalności i charakteru młodego piłkarza to jeden z priorytetów piłkarskiej akademii.

Same zajęcia od wielu lat prowadzone są według zasady ,,TIPS” (technika, inteligencja, osobowość i szybkość). Szkoleniowcy z ,,De Toekomst” podkreślają, że do 13 roku życia zawodnicy trenują tylko technikę: drybling, czucie piłki, przyjęcia. Dopiero później wprowadzane są elementy taktyczne i treningi siłowe. Główną formacją, którą wpajają trenerzy Ajaxu, także pierwszemu zespołowi jest 4-3-3, ustawienie w klubie funkcjonuje od lat, a szkoleniowcy nie zamierzają go zmieniać.

Skauting i szkolenie za granicą

Pomimo że w obecnym składzie klubu z Amsterdamu znajdziemy tylko dwóch wychowanków, to liczba piłkarzy, którzy w bardzo młodym wieku trafili do akademii, jest ogromna. Dobrze działający skauting przede wszystkim w Holandii ale też za granicą przynosi świetne rezultaty. Młodzi piłkarze po zauważeniu przez skauta zapraszani są na testy i pare treningów. Najlepsi zostają w akademii. Dzięki skautingowi w holenderskim klubie wychowało się mnóstwo dobrych piłkarzy: Luis Suarez, Christian Eriksen, Toby Alderweireld czy Frenkie De Jong to tylko namiastka światowej sławy zawodników, którzy swoje pierwsze szlify stawiali na boiskach ,,de Toekomst”.

Swój program szkolenia Ajax Amsterdam rozszerzył także o Południową Afrykę, gdzie w Kapsztadzie założył własną akademię Ajax Cape Town. Stamtąd najbardziej utalentowani zwodnicy przylatują do Amsterdamu, by rozwijać się jeszcze lepiej i grać w europejskich ligach juniorskich. Holendrzy nawiązują ponadto współpracę z Ajax Orlando Prospects klubem z Ameryki Północnej założonym w 2002 roku. Na co dzień zespół rywalizuje na drugim poziomie rozgrywkowym, a jego największe talenty sprowadzane są do amsterdamskiej akademii.

Holenderska siedziba ,,de Toekomst”, położona niecały kilometr od stadionu Ajaxu Amsterdam, to jedna z najszybciej rozwijających się akademii na świecie. Klub co roku w młodych zawodników inwestuje około 13 milionów euro i wciąż ma plany, by powiększać swoją działalność. ,,De Toekomst” oznacza przyszłość i to właśnie tu – na boiskach treningowych Ajaksu Amsterdam –  młody zawodnik otwiera sobie drzwi do piłkarskiego świata w jego najlepszym wymiarze.

 

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.