Mundial już za kilka dni, więc seria „Bohaterowie Kataru” dobiega końca. Dzisiaj przyjrzymy się jednemu z grupowych rywali naszej kadry – Arabii Saudyjskiej.

Stały bywalec

Chociaż Arabia Saudyjska nie kojarzy nam się z piłkarskimi salonami, to w ostatnich latach często widujemy tą reprezentację na mundialach. Pierwszy raz wystąpiła ona na Mistrzostwach w 1994, a następnie zakwalifikowała się na trzy kolejne imprezy. Najlepszy wynik osiągnęła jednak w swoim debiutanckim występie, jedyny raz w historii wychodząc z grupy.

Po nieobecności w 2010 i 2014, w 2018 Arabia Saudyjska wróciła na mundial w Rosji. W meczu otwarcia ekipa z Bliskiego Wschodu zebrała baty od gospodarzy i przegrała 5:0. Nie poradziła sobie również z Urugwajem, ale nie wyjechała z Rosji bez zwycięstwa. W meczu o honor „Zielone Sokoły” pokonały Egipt 2:1 po Salima ad-Dausariego z 95. minuty.

Pewny awans

Arabia Saudyjska w eliminacjach strefy AFC była losowana do grupy z pierwszego koszyka i skrupulatnie ten fakt wykorzystała. W ośmiu meczach zaliczyła 6 triumfów i dwa remisy, zajmując z dorobkiem 20 punktów pewne pierwsze miejsce przed Uzbekistanem i Palestyną. Chociaż rywale „Zielonych Sokołów” nie byli najmocniejsi, to nie da się ukryć, że Arabia Saudyjska zaprezentowała się w kwalifikacjach imponująco.

2022 w wykonaniu tej kadry to niemal same sparingi. Spośród 9 meczów towarzyskich rozegranych przed mundialem warto wyróżnić remis 1-1 z USA i triumfy 1-0 nad Macedonią Północną i Islandią. Tuż przed wyjazdem do Kataru mogliśmy jeszcze zobaczyć podopiecznych Herve Renarda w akcji w starciu z Chorwacją. „Zielone Sokoły” zaprezentowały się w nim naprawdę dobrze i mimo porażki 1-0 na pewno wsiądą na pokład samolotu w dobrych humorach.

Kluczowy piłkarz: Salem Al-Dawsari

Kadra Arabii Saudyjskiej składa się z piłkarzy grających w ligach na Bliskim Wschodzie, a w większości w swoich rodzimych rozgrywkach. Najważniejszym zawodnikiem tej drużyny jest jej kapitan – Salem Al-Dawsari. Jest to 31-letni lewy skrzydłowy, który ma na koncie 71 występów i 17 goli w reprezentacji. Jego zaletami są kreatywność, dynamika i odwaga we wchodzeniu w pojedynki. Potrafi być kluczową postacią w fazie ofensywnej i będzie przyprawiał naszych defensorów o ból głowy.

Terminarz reprezentacji Arabii Saudyjskiej w fazie grupowej MŚ w Katarze:

Arabia Saudyjska – Argentyna (22.11)

Arabia Saudyjska – Polska (26.11)

Arabia Saudyjska – Meksyk (30.11)

Arabia Saudyjska bez wątpienia jest „underdogiem” w grupie C, ale będzie w stanie napsuć krwi naszej kadrze. Czy „Zielone Sokoły” wykorzystają fakt, że w Katarze zagrają w znanym im dobrze klimacie i zdobędą kilka punktów?

UDOSTĘPNIJ
Adam Franciszek Wojtowicz
"Bo czasem wygrywasz, a czasem się uczysz"