Markéta Davidová
Markéta Davidová / źródło: commons.wikimedia.org (Český biatlon) / fot. Petr Slavík

Czeszka Markéta Davidová zdobyła złoty medal biathlonowych mistrzostw świata, które od 10 lutego rozgrywane są w słoweńskiej Pokljuce. 24-latka triumfowała w biegu indywidualnym na 15 kilometrów. Drugie miejsce wywalczyła Szwedka Hanna Oeberg, a trzecie Norweżka Ingrid Landmark Tandrevold. Najlepsza z Polek – Monika Hojnisz-Staręga zajęła 16. lokatę.

Kolejny dzień 52. Mistrzostw Świata w Biathlonie, które rozgrywane są w słoweńskiej Pokljuce, upłynął pod znakiem biegu indywidualnego kobiet na 15 kilometrów. Triumfatorką – w świetnym stylu – okazała się Markéta Davidová. 24-latka była jedną z dwóch bezbłędnych zawodniczek w całej stawce. Dla Czeszki to pierwszy indywidualny medal mistrzostw świata.

Drugie miejsce ze stratą niespełna pół minuty zajęła Szwedka Hanna Oeberg. 25-latka pomyliła się na strzelnicy tylko jeden raz – podczas trzeciej wizyty. Podium uzupełniła Norweżka Ingrid Landmark Tandrevold z nieco ponad minutową stratą i jednym pudłem na koncie – podczas drugiego strzelania.

W czołowej „10” uplasowały się także: Austriaczka Lisa Theresa Hauser (+1:52.2), reprezentantka RBU Svetlana Mironova (+2:05.8), Szwajcarka Selina Gasparin (+2:09.6), Niemka Franziska Preuss (+2:14.4), kolejna Szwajcarka Irene Cadurisch (+2:15.2), Włoszka Dorothea Wierer (+2:20.2) oraz kolejna z Austriaczek Julia Schwaiger (+2:20.8).

Najlepszą z Biało-Czerwonych okazała się Monika Hojnisz-Staręga, która zajęła 16. miejsce. Tegoroczna złota medalistka w biegu indywidualnym na mistrzostwach Europy w Dusznikach-Zdroju, spudłowała dwukrotnie i straciła do zwyciężczyni nieco ponad dwie i pół minuty.

Pozostałe dwie Polki, które zameldowały się na mecie biegu indywidualnego na 15 kilometrów kobiet, uplasowały się poza najlepszą „50”. Kamila Żuk była 59. (+6:04.8), a Anna Mąka 68. (+6:55.5). Rywalizacji nie ukończyła Kinga Zbylut.

Poz. Nazwisko Reprezentacja Czas Strata Pudła
1. Markéta Davidová Czechy 42:27.7 (0)
2. Hanna Oeberg Szwecja 42:55.6 +27.9 (1)
3. Ingrid Landmark Tandrevold Norwegia 43:31.7 +1:04.0 (1)
4. Lisa Theresa Hauser Austria 44:19.9 +1:52.2 (2)
5. Svetlana Mironova RBU 44:33.5 +2:05.8 (2)
6. Selina Gasparin Szwajcaria 44:37.3 +2:09.6 (2)
7. Franziska Preuss Niemcy 44:42.1 +2:14.4 (2)
8. Irene Cadurisch Szwajcaria 44:42.9 +2:15.2 (1)
9. Dorothea Wierer Włochy 44:47.9 +2:20.2 (2)
10. Julia Schwaiger Austria 44:48.5 +2:20.8 (1)
16. Monika Hojnisz-Staręga Polska 45:00.6 +2:32.9 (2)
59. Kamila Żuk Polska 48:32.5 +6:04.8 (5)
68. Anna Mąka Polska 49:23.2 +6:55.5 (5)
Kinga Zbylut Polska DNF

Już jutro do rywalizacji w biegu indywidualnym na 20 kilometrów przystąpią mężczyźni. Początek zmagań o godzinie 14:30. Relacja na żywo w Kanale 1. Radia GOL. Bieg skomentuje dla Państwa duet Piotr Gułajewski – Mateusz Stóf.