Wynikiem 8:0 zakończyło się spotkanie Angielek z Norweżkami, które miało być ozdobą zmagań grupy A. Wcześniej Austriaczki w mało ciekawym meczu pokonały Irlandię Północną 2:0.

Spotkanie w Southampton, gdzie już wcześniej Irlandki przegrały z Norweżkami, odbywało się w pełnym słońcu przy temperaturze 28˚ C, co widać było po zawodniczkach, które z upływem kolejnych minut miały coraz mniej siły do biegania. Mecz rozgrywany był w słabym tempie i przy stosunkowo niewielkiej liczbie podań. Pierwszy gol dla Austriaczek padł po rzucie wolnym – wrzutkę Sary Puntigam próbowała zablokować Julie Nelson, ale po rykoszecie od jej wystawionej nogi piłka trafiła do Kathariny Schiechtl i to właśnie zawodniczka, która w wyjściowej jedenastce zastąpiła chorą Laurę Wienroither, skierowała ją do bramki w 19. minucie spotkania. Wynik meczu ustaliła w 88. Katharina Naschenweng, po długim podaniu z rzutu wolnego na własnej połowie od Puntigam ograła na lewym skrzydle Abbie Magee i Sarę McFadden, strzelając na długi słupek bramki Jacqueline Burns.

W Brighton gospodynie grały z Norweżkami. Po ok. 10 minutach przewagi Skandynawek, w 12. minucie Georgia Stanway wykorzystała niesłusznie podyktowaną jedenastkę po „zanurkowaniu” w polu karnym przez Ellen White, otwierając wynik spotkania. Trzy minuty później Beth Mead urwała się na prawym skrzydle Julie Blakstad i dograła na długi słupek, gdzie piłkę do bramki skierowała Lauren Hemp. Najgorsze dla Norweżek były jednak minuty od 29. do 41., kiedy padły cztery kolejne gole – dwa autorstwa Ellen White (raz po zabraniu piłki Marii Thorisdottir na 30. metrze i raz dobijając odchodzący od bramki strzał w długi słupek Fran Kirby) oraz dwa strzelone przez Mead (głową po dośrodkowaniu Hemp i nogą po okiwaniu w polu karnym Blakstad). Egzekucję Angielki dokończyły w drugiej połowie – w 66. minucie Alessia Russo strzałem głową wykorzystała dośrodkowanie Lucy Bronze, a w 81. minucie hat-tricka skompletowała Beth Mead, dobijając z niespełna pięciu metrów obroniony przez Guro Pettersen strzał z dystansu Keiry Walsh.

Wynik 8:0 jest rekordowo wysoką porażką reprezentacji Norwegii w meczu oficjalnym, jak też i rekordowym wynikiem w historii piłkarskich mistrzostw Europy – zarówno w męskim, jak i w żeńskim turnieju żadna drużyna nie strzeliła nigdy ośmiu goli w jednym meczu. Dotychczasowy rekord kobiecego EURO Angielki ustanowiły podczas poprzedniej edycji, pokonując Szkotki 6:0.

We wtorek rozegrane zostaną mecze drugiej kolejki grupy B. W pierwszym Dunki zmierzą się z Finkami, w drugim zagrają pogromczynie tych drużyn z pierwszej kolejki i zarazem kandydatki do medali – Niemki i Hiszpanki. Oba mecze relacjonować będziemy na antenach Radia GOL:

18:00 Dania-Finlandia – kanał 2. (kom. Chris Passella)
21:00 Niemcy-Hiszpania – kanał 1. (kom. Wojciech Nowakowski)