Hokej
Ekstraliga polska w hokeju na lodzie - KH Podhale – Kadra u 23 PZHL 6:2 (3:0, 2:0, 1:2), 24.09.2019 ®./ Foto.Maciej Gębacz

Rywalizacja, łzy, pot, podziw – to wszystko towarzyszy grze w hokeja na lodzie zarówno z perspektywy samych graczy, jak i publiczności. Dzieci zafascynowane dynamiką gry, chcą być takie same. Jednak ze strony dorosłych wygląda to zupełnie inaczej. Są w stanie dostrzec, że rywalizacja podczas gry może znaczyć coś zupełnie więcej.

Hokej (Polska, 1976)

Film w reżyserii Bogdana Dziworskiego, znanego z twórczości sportowej. Ukazany jest brutalny obraz rywalizacji w trakcie meczów hokejowych rozgrywanych podczas Mistrzostw Świata w Katowicach. Relacje zawodników są bardzo dobrze widoczne przez widzów, dlatego że sfilmowano sceny z perspektywy lodowiska. Aby jeszcze lepiej wczuć się w dokument, pozbawiony jest on jakichkolwiek dialogów. Zastąpią je obrazy, dynamika akcji, muzyka i dźwięki. Co ciekawe jest pewien kontrast. Sceny brutalnej walki przeplatane są z ujęciami spojrzeń młodych adeptów, których marzeniem jest gra w hokeja. Akcja jest dynamiczna, napięta, ciągle coś się dzieje, także z pewnością jest to spora dawka emocji.

Dobra wróżka (USA, 2010)

Komedia familijna, w której w rolę głównego bohatera Dereka Thompsona wcielił się popularny Dwayne Johnson. Mężczyzna jest gwiazdą hokeja, której kariera sportowa się wypala. Niestety czasy świetności dobiegają końca zarówno w roli zawodnika, jak i trenera. Jego ukochana partnerka, Lily ma dwójkę dzieci, z którymi Derek nie może dojść do porozumienia. Obrót spraw następuje, gdy główny bohater dostaje posadę zębowego wróża… Spytacie: kto to w ogóle jest?! To osoba dająca drobne prezenty w zamian za wypadające mleczne zęby. Od tamtej pory codzienne motto Dereka brzmiało: „Ząb albo w ząb” – spokojnie, niedosłownie. Perypetie mężczyzny będą miały miejsce między innymi właśnie lodowisku.

Kosmaty zawodnik (USA, 2000)

Głównym bohaterem w tym filmie jest Jack, trzyletni szympans, którego amerykański uczony dr Kendall (Lomax Study) uczy języka migowego. Nie jest to kreskówka, lecz familijno-komediowa ekranizacja w reżyserii Roberta Vince. Jack, jak każde niezwykłe zwierzę miał sponsora, który przez brak cierpliwości zrezygnował ze wsparcia finansowego. Szympans trafia do Kanady. Tam spotyka głuchoniemą dziewczynkę Tamarę, której brat Steven odkrywa, że Jack jest urodzonym hokeistą. Od razu zabiera go na lodowisko, by tam spróbować jego sił, a także zaimponować drużynie. Jego celność, szybkość i wyjątkowa zwinność na lodowisku doprowadzają przeciwników do szaleństwa.

Zabijaka (USA, 2011)

Film opowiada o Doug’u Glatt, u którego wszyscy z rodziny są szanowanymi lekarzami. On jednak nie zmierza iść w ich ślady. Doug jest ochroniarzem w miejscowym barze. Z charakteru jest marzycielem, z postury mięśniakiem. Cel ma jeden – być jak jego idol – brutalny hokeista Ross Rhea. Podczas jednego z meczów główny bohater ma okazję na pokazanie swoich umiejętności, jednak w nietypowy sposób – za pomocą pięści. Tym zapewnia sobie wcielenie do drużyny jako zawodnik do zadań specjalnych. Co specjalnego może robić hokeista? Chociażby obić twarz czy wybić zęby, innymi słowy: za wszelką cenę unieszkodliwić przeciwnika. Czy jest to dobry sposób na życie?

ZOBACZ TAKŻE: Sport na ekranie #8 – F1 cz. 1

UDOSTĘPNIJ
Kamila Helwak
Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UWM w Olsztynie.