João Amaral
João Amaral, Finał Fortuna Pucharu Polski: Raków Częstochowa 3:1 Lech Poznań, 02.05.2022 / fot. Patryk Kowalski

W dniach 12-13 lipca rozegrano 15 rewanżowych spotkań I rundy eliminacji Ligi Mistrzów, które wyłoniły uczestników kolejnego etapu. Wśród nich zabrakło jednak mistrza Polski – Lecha Poznań.

II runda bez Lecha Poznań

We wtorek, 12 lipca, odbyło się aż 9 z 15 rewanżowych pojedynków w ramach I rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Polscy kibice zapewne najmocniej ostrzyli sobie zęby na ten, który rozegrano w Baku, gdzie Qarabağ FK podejmował na własnym stadionie mistrza Polski – ekipę Lecha Poznań. Pojedynek ten zakończył się jednak klęską podopiecznych Johna van den Broma, którzy przegrali aż 1:5.

Po zwycięstwie 1:0 na własnym stadionie, piłkarze „Kolejorza” rozbudzili u kibiców apetyty na awans. Starcie z 5 lipca było naprawdę niezłe w innych wykonaniu – zupełnie inne od tego, jakie rozegrali we wtorek w Baku. Zaczęło się jednak nadspodziewanie dobrze, bowiem już w 18. sekundzie do bramki gospodarzy trafił 22-letni Kristoffer Velde. Niestety, później było już tylko gorzej.

Po niespełna kwadransie gry mieliśmy już remis za sprawą trafienia Kady’ego. Jeszcze przed przerwą drugiego gola dla domowników dorzucił Filip Ozobić. Na początku drugiej połowy prowadzenie podwyższył Kevin Medina. Dzieła zniszczenia dokonali Kady oraz Abbas Hüseynov, którzy strzelali w 74. i 77. minucie, ustalając wynik spotkania na 5:1 i wyrzucając Lecha za burtę eliminacji Ligi Mistrzów.

Nie sposób jednak nie wspomnieć o bardzo słabym poziomie sędziowania we wtorkowym meczu. Andy Madley razem z pozostałymi członkami zespołu sędziowskiego popełnili kilka rażących błędów, wśród których były m.in. uznanie bramki na 3:1 znajdującego się na ewidentnym spalonym Mediny, a także nieodgwizdanie rzutu karnego dla Lecha w pierwszej połowie pojedynku.

Nie tylko Lech „dał ciała”

Za ogromną niespodziankę należy uznać brak awansu do II rundy CFR 1907 Cluj. Mistrz Rumunii odpadł z rozgrywek kosztem armeńskiego Pyuniku Yerevan, któremu uległ po rzutach karnych. W pierwszym meczu padł bezbramkowy remis, natomiast w rewanżowym starciu piłkarze Dana Petrescu dwukrotnie wychodzili na prowadzenie i dwukrotnie tracili je – w końcówkach drugiej połowy oraz dogrywki.

O dużym rozczarowaniu mogą również mówić kibice norweskiego FK Bodø/Glimt, którzy do ostatniego gwizdka wyjazdowego starcia z KÍ Klaksvík musieli drżeć o wynik. Rywal Legii Warszawa z poprzednich eliminacji wygrał u siebie 3:0 i wydawało się, że sprawa awansu została rozstrzygnięta. Nic bardziej mylnego. Piłkarze z Wysp Owczych postawili się i wygrali 3:1. Do dogrywki zabrakło im jednego gola.

Zaskakujący przebieg miało także starcie Víkingur Reykjavík Malmö FF. Mistrzowie Szwecji wygrali u siebie 3:2 i wydawało się, że w rewanżowym starciu przypieczętują awans do II rundy. Po 47. minutach taki scenariusz wydawał się bardzo realistyczny, bo goście prowadzili już 3:1. Gospodarze byli jednak w stanie dwukrotnie odpowiedzieć i zremisować 3:3. Im także zabrakło jednego trafienia do dogrywki.

Awans: HJK Helsinki

Lincoln Red Imps FC – KF Shkupi 2:0 (1:0)

Awans: Qarabağ FK

FK Žalgiris Wilno – KF Ballkani 1:0 pd. (0:0, 0:0)
1:0 Mathias Oyewusi 97’
Pierwszy mecz: FK Žalgiris Wilno 1:1 KF Ballkani
Awans: FK Žalgiris Wilno

FC Sheriff Tiraspol – HSK Zrinjski Mostar 1:0 (1:0)
1:0 Igor Savić (sam.) 22’
Pierwszy mecz: HSK Zrinjski Mostar 0:0 FC Sheriff Tiraspol
Awans: FC Sheriff Tiraspol

Hibernians FC – Shamrock Rovers FC 0:0 (0:0)

Awans: F91 Dudelange

FK Sutjeska Nikšić – PFC Ludogorets 1945 0:1 (0:0)

Wyniki środowych spotkań:

Dinamo Batumi – ŠK Slovan Bratislava 1:2 pd. (0:0, 0:0)

Awans: FK Bodø/Glimt

Shakhtyor Soligorsk – NK Maribor 0:2 (0:1)
0:1 Roko Baturina 12’
0:2 Roko Baturina 56’
Pierwszy mecz: NK Maribor 0:0 Shakhtyor Soligorsk
Awans: NK Maribor

Ferencvárosi TC – FK Tobol Kostanay 5:1 (3:1)

Awans: Pyunik Yerevan

Linfield FC – The New Saints FC 2:0 pd. (0:0, 1:0)

Lech kontra Dinamo Batumi w LKE

Odpadnięcie Lecha Poznań w I rundzie eliminacji Ligi Mistrzów oznacza, że mistrz Polski spada aż o dwa poziomy i teraz będzie walczył już tylko jedynie o grę w Lidze Konferencji Europy UEFA. Rywalizację rozpocznie od drugiego etapu, a jego rywalem będzie gruzińskie Dinamo Batumi. Pierwsze spotkanie „Kolejorz” rozegra u siebie w czwartek, 21 lipca, o godzinie 18:00. Rewanż tydzień później o 19:00.