Za nami 1. kolejka piłkarskiej Ekstraklasy. Nie brakowało emocji oraz niespodzianek, a największe rozczarowanie wywołały drużyny, które wciąż mają szansę, żeby zagrać w europejskich pucharach. Lech Poznań, który we wtorek odpadł z walki o Ligę Mistrzów, rozpoczął sezon od porażki ze Stalą Mielec 0:2. Również Lechia Gdańsk zaliczyła fatalny falstart, przegrywając z Wisłą Płock 0:3. Honor uratowały natomiast Pogoń Szczecin (2:1 z Widzewem) oraz Raków Częstochowa (1:0 z Wartą).

Gdy emocje po blamażu w Baku jeszcze nie opadły, Lech zasmucił już swoich kibiców kolejną wstydliwą porażką. Aktualny mistrz Polski przegrał z czternastą drużyną poprzedniego sezonu. Dla podopiecznych Johna van den Broma była to trzecia porażka z rzędu. Nie jest to dobra prognoza dla drużyny, której pozostała już tylko walka o Ligę Konferencji. W najbliższy czwartek Lech zagra mecz z Dynamem Batumi.

Polskie kluby nie potrafią utrzymywać równej formy, kiedy równocześnie skupiają się na grze o europejskie puchary i w polskiej lidze. Boleśnie przekonała się o tym także Lechia Gdańsk. Piłkarze z Trójmiasta po dwóch zwycięstwach z Akademiją Pandev (4:1 i 2:1) skompromitowali się w Płocku, ulegając Wiśle 0:3. Jedynie Pogoń poradziła sobie w pierwszym meczu Ekstraklasy, wygrywając u siebie z Widzewem 2:1. Drużyna ze Szczecina ma za sobą wygrany dwumecz z Kr Reykjavik, a w czwartek przystąpi do rywalizacji z Brøndby IF. Lechię z kolei czeka dwumecz z Rapidem Wiedeń.

Także dla Legii początek Ekstraklasy nie jest udany. Pod okiem Kosty Runjaicia piłkarze z Warszawy zremisowali na wyjeździe 1:1 z Koroną Kielce. W starciu z beniaminkiem Legia od 61 minuty grała w dziesiątkę, po tym jak czerwoną kartkę obejrzał Mateusz Wieteska. Pomimo ubytku jednego zawodnika Legia jako pierwsza wyszła na prowadzenie w 72 minucie. Korona jednak wyrównała w 82 minucie po trafieniu Jakuba Łukowskiego.

Podczas inauguracji sezonu nie zawiódł natomiast wicemistrz Polski. Raków Częstochowa pokonał Wartę Poznań 1:0, a drużyna Marka Papszuna dopiero w czwartek zagra swój pierwszy mecz o awans do Ligi Konferencji. Rywalem Rakowa będzie FK Astana.

W pozostałych meczach I kolejki Ekstraklasy Zagłębie Lubin bezbramkowo zremisowało ze Śląskiem Wrocław, Radomiak Radom zremisował z Miedzią Legnica 1:1, zaś starcie Jagiellonii Białystok z Piastem Gliwice zakończyło się zwycięstwem drużyny z Podlasia 2:0. Cracovia natomiast pokonała Górnik Zabrze 2:0.