Pierwsza dyscyplina, w której rozdano medale III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Kilka lat temu zmieniono jej nazwę. Naszym dzisiejszym „Krakowskim Bohaterem Dnia” jest pływanie artystyczne.

Znane wcześniej jako pływanie synchroniczne. Światowa Federacja Pływacka poczuła potrzebę zmiany nazwy wobec nieporozumienia, jakie wywoływała nazwa. Wielu kibiców utożsamiało bowiem słowo „synchroniczne” z synchronizacją wewnątrz drużyny (najpopularniejsza konkurencja, podczas gdy naprawdę chodziło o synchronizację z muzyką, która towarzyszy występom w basenie.

Nieporozumienia narastały wraz z rozwojem rywalizacji indywidualnej. Stąd też wprowadzona przez FINA (obecnie World Aquatics) w lipcu 2017 roku zmiana nazwy na „pływanie artystyczne”. Nie spotkała się ona z entuzjazmem (petycję przeciwko zmianie podpisało 11 tysięcy osób z 88 krajów), ale oficjalnie w programach imprez sporządzanych w języku angielskim widniało „Artistic Swimming”.

W Polsce do tej pory się jednak nie przyjmowało – jest to bowiem mało popularna w naszym kraju dyscyplina i takie, jak by się wydawało, drobiazgi łatwo mogą umknąć mniej zaangażowanym kibicom. Pierwszą okazją, aby na większą skalę tę zmianę zakomunikować były igrzyska olimpijskie w Tokio. Obie stacje transmitujące igrzyska w Polsce – TVP i Eurosport – przekazywały relacje z pływania synchronicznego.

I dopiero teraz, gdy dyscyplina ta jest jednym z dwóch (obok skoków do wody) akcentów pływackich podczas organizowanych w Polsce igrzysk europejskich, nazwa „pływanie artystyczne” stosowana jest szeroko, nie tylko w gronie osób, które na językowe niuanse zwracają uwagę, również przy okazji przeżywania sportowych emocji. Czy „nowa” (choć na arenie międzynarodowej mająca już sześć lat) nazwa dyscypliny przyjmie się na stałe i zostanie „dziedzictwem” igrzysk w Słowniku Języka Polskiego? Przekonamy się już za rok, gdy igrzyska olimpijskie w Paryżu (zapewne bez udziału reprezentacji Polski, która nie prezentuje zbyt wysokiego poziomu) znów przypomną nam o istnieniu pływania synch… artystycznego.

korespondencja z Krakowa

 

fot. materiały prasowe Kraków-Małopolska 2023

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Z wykształcenia hungarysta, z pasji dziennikarz i komentator sportowy, członek Klubu Dziennikarzy Sportowych i Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS), uczestnik Programu dla Młodych Reporterów AIPS, miłośnik sportów olimpijskich, naiwny idealista