Zepsuta matryca w MacBook’u to dość częsty problem, który ma różne przyczyny. Jakie są objawy usterki i co robić? Dziś podpowiadamy!

Jak rozpoznać zepsutą matrycę w MacBook’u?

MacBook’i cenione są przede wszystkim za swoją niezawodność oraz solidne wykonanie. Do ich produkcji stosuje się najwyższej jakości materiały. Niestety podobnie, jak produkty innych marek, tak i sprzęt z logo nadgryzionego jabłuszka nie jest wolny od wad. Co prawda, same urządzenie spełnia obietnice producenta, ale zdarza się, że się zepsuje w wyniku wad fabrycznych albo uszkodzeń mechanicznych. Do najczęstszych usterek należy zepsuta matryca. Dzieje się tak, ponieważ ekran laptopa ma bardzo delikatną strukturę, którą łatwo naruszyć. Czasami wystarczy niefortunne, lekkie uderzenie w ekran, a winnym przypadku wstrząs czy przygniecenie, aby doprowadzić do uszkodzenia. 

Z zepsutą matrycą masz do czynienia w sytuacji, gdy zauważysz w laptopie jeden z objawów:

  • pojawienie się smug na obrazie,
  • całkowity brak obrazu,
  • migotanie obrazu,
  • pojawienie się na ekranie dziwnych szlaczków oraz barw.

Jakie są przyczyny usterki matrycy?

Matryca jest jednym z najdelikatniejszych elementów laptopów, a tym samum najbardziej podatna na wszelkie urazy. Przyczyn zepsutej matrycy w MacBook’u może być wiele. Może okazać się, że usterka jest wynikiem utajonej wady konstrukcyjnej sprzętu. To najbardziej optymistyczna wersja, ponieważ w takiej sytuacji powinna zostać uznana reklamacja w ramach gwarancji, której udziela producent.

Niestety w wielu przypadkach usterka jest konsekwencją uszkodzenia mechaniczne. Do uszkodzenia może dojść podczas upadku MacBook’a na ziemię, a nawet wtedy, gdy się na komputerze przypadkowo usiądzie. Dość częstą przyczyną jest pozostawienie na klawiaturze przedmiotu, a następnie zamknięcie laptopa bez jego wyjęcia. Najczęstszą usterką jest uszkodzenie slotu taśmy matrycy. Choć w niektórych przypadkach uszkodzona zostaje powierzchnia ekranu monitora i do prawidłowego funkcjonowania komputera niezbędna będzie wymiana matrycy w MacBook’u.

Czasami zdarza się, że po upadku zobaczysz na matrycy tylko rysy, a ekran będzie prawidłowo wyświetlał obrazy. Taka sytuacja ma miejsce, gdy uszkodzone zostanie tylko szkło, które zabezpiecza matryce. Mimo to nie bagatelizuj usterki, ponieważ rozszczelnienie szkła z matrycą niesie za sobą konsekwencje. Uszkodzony ekran m.in. obciąża wzrok, może się roztrzaskać, chłodnie wilgoć, kurz oraz brud.

Zepsuta matryca w MacBook’u – co robić?

W przypadku wystąpienia objawów uszkodzenia matrycy koniecznie zgłoś się do autoryzowanego serwisu Apple, który zajmuje się wszelkimi usterkami sprzętu z logo nadgryzionego jabłuszka. W takich serwisach pracują tylko i wyłącznie doświadczone osoby, które dysponują specjalnymi narzędziami, umożliwiającymi naprawdę urządzeń, a także mają dostęp do oryginalnych części Apple. Fachowiec weźmie od Ciebie MacBook’a, dokona analizy uszkodzenia, wyceni naprawdę i oceni, czy rzeczywiście konieczna jest wymiana matrycy w MacBook’u.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://idream.pl/serwis/cennik/macbook/wymiana-matrycy/

FOT.Materiały Zewnętrzne
UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.