Mistrzostwa Europy, odbywające się regularnie co 4 lata angażują pasjonatów futbolu i tłumy wiernych kibiców do wspólnego przeżywania wielkich sportowych emocji. Dowiedz się więcej na temat tego niesamowitego wydarzenia i poznaj fakty oraz ciekawostki, o których mogłeś nie słyszeć.

Jak to się wszystko zaczęło…

Pierwsze Euro miało miejsce w 1960 roku we Francji, choć jeszcze wtedy nazywane było „Pucharem Narodów Europy”. Oficjalna nazwa „Mistrzostwa Europy”, podkreślająca wagę tego wydarzenia, została przyjęta dopiero osiem lat później. Początkowo aż do 1976 roku, w zawodach brały udział jedynie 4 drużyny. Formuła turnieju składała się wtedy tylko z półfinałów, finału i meczu o trzecie miejsce. Zmiany nadeszły w 1980 roku, kiedy to w rozgrywkach zaczęło uczestniczyć 8 drużyn.

Z tego względu wprowadzono podział na fazę grupową i pucharową. Kolejne usprawnienia nastąpiły w 1984 roku, kiedy zdecydowano się na zrezygnowanie z meczu o trzecie miejsce, a pokonane drużyny otrzymywały brązowe medale. W 1996 roku liczba uczestników wzrosła do 16 reprezentacji, dając szansę jeszcze większej liczbie krajów na udział w tym prestiżowym wydarzeniu. W 2016 roku nastąpiła kolejna zmiana, umożliwiająca rywalizację aż 24 drużyn.

Mistrzostwa Europy mają swój określony rytm – odbywają się co 4 lata, w miesiącach parzystych, na przemian z mistrzostwami świata. Wyjątek stanowił rok 2020, w którym cały świat stanął w obliczu ogromnego wyzwania, jakim była pandemia koronawirusa. Mistrzostwa Europy, które miały odbyć się w czerwcu 2020 roku, zostały przesunięte na rok 2021, aby umożliwić bezpieczne i odpowiednie warunki dla zawodników, kibiców oraz organizatorów.

Euro 2012 rozgrywane w Polsce i Ukrainie

Dla Polski szczególne znaczenie miały Mistrzostwa Europy 2012. Był to moment, gdy nasz kraj, wspólnie z Ukrainą, stały się areną, na której skoncentrowała się uwaga całego świata sportowego.

Mistrzostwa Europy 2012 były okazją do zaprezentowania Polski jako współgospodarza jednego z najważniejszych wydarzeń sportowych na naszym kontynencie. Przygotowania do turnieju stanowiły ogromne wyzwanie, zarówno infrastrukturalne, jak i organizacyjne. Choć polska reprezentacja nie zdobyła mistrzostwa, była to okazja do przypomnienia sobie o sile, jedności i możliwościach naszego narodu.

Kilka ciekawostek dotyczących mistrzostw

Tylko trzykrotnie zdarzyło się, żeby reprezentacja kraju gospodarza zdobyła złote medale podczas turnieju finałowego. Te wyjątkowe momenty miały miejsce w latach 1964, 1968 i 1984. W 1964 roku Hiszpania pokonała w finale ZSRR. W 1968 roku Włochy zdobyły tytuł, remisując w pierwszym meczu finałowym z Jugosławią 1:1 i zwyciężając w powtórzonym finale 2:0. Kolejny przypadek to rok 1984, gdy Francja pokonała Hiszpanię 2:0 w decydującym starciu.

W 1968 roku, w meczu eliminacyjnym między Szkocją a Anglią, na stadionie Hampden zasiadła niewiarygodna liczba 130 tysięcy widzów, co stanowi rekord frekwencji na meczach Mistrzostw Europy. Najstarszym zawodnikiem Mistrzostw Europy, jaki brał udział w rozgrywkach, był 40-letni reprezentant Węgier – Gabor Kiralay, a najmłodszym – 18-letni Holender Jetro Willems. Chcesz poznać więcej faktów, newsów i ciekawostek ze świata piłki nożnej? Wszystko, czego szukasz znajdziesz na stronie eurofun2012.pl!

FOT.Archiwum
UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.