Naszym przedostatnim przystankiem na Czarnym Lądzie będzie Sierra Leone. Państwo położone jest w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i zalicza się do najbiedniejszych na świecie. Kraj przez wiele lat był pogrążony w wojnie domowej, a w ostatnich latach wybuchła tam epidemia eboli. Piłka nożna w Sierra Leone jest najpopularniejszym sportem i służy jako odskocznia od otaczających problemów.

Drużyna narodowa

Reprezentacja Sierra Leone jest jedną ze słabszych w Afryce. Nigdy nie udało im się awansować do finałów Mistrzostw Świata, a w Pucharze Afryki grali zaledwie dwa razy. Kraj należy do najbiedniejszych na świecie, co odbija się także na piłce nożnej. W swojej historii federacja zmagała się z wieloma problemami organizacyjnymi oraz finansowymi.

Ostatnie lata są szczególnie ciężkie dla Sierra Leone. Wszystko zaczęło się w 2010 roku, kiedy to w państwie wybuchła epidemia eboli. W związku z tą chorobą FIFA zawiesiła na pięć lat wszystkie mecze domowe w tym kraju. W 2014 roku federacja piłkarska odwołała wszystkie spotkania swojej reprezentacji, co spowodowało problemy finansowe. Problem z epidemią był na tyle duży, że sierraleońscy piłkarze grający zagranicą, w obawie o swoje zdrowie, odmawiali przebywania w jednej szatni z miejscowymi zawodnikami. Przez tę sytuację w drużynie dochodziło do licznych konfliktów.

Zobacz także: Dookoła świata – Maroko
Radość piłkarzy Sierra Leone po sensacyjnie zremisowanym meczu z Wybrzeżem Kości Słoniowej w eliminacjach do Pucharu Afryki 2017. (Pic © Darren McKinstry / www.johnnymckinstry.com)]

Po zniesieniu zakazu przez FIFA problemy reprezentacji Sierra Leone wcale się nie rozwiązały. W 2016 roku trzech wysoko postawionych pracowników federacji zostało zatrzymanych pod zarzutem korupcji. Kilka dni po całym zajściu zostali wypuszczeni do domu, jednak po tym wszystkim w kraju pozostał niesmak. Kibice przestali ufać swojej federacji i stracili nadzieję na rozwój sierraleońskiej piłki. Lata mijały, a problemy w kraju stawały się co raz większe. W 2018 roku FIFA zawiesiła reprezentacje Sierra Leone na czas nieokreślony z powodu ingerencji władz państwowych w funkcjonowanie federacji piłkarskiej, przez co kadra straciła jakiekolwiek szanse na awans do Pucharu Afryki w 2019 roku.

Najwięcej występów dla reprezentacji Sierra Leone ma Umaru Bangura. Zawodnik szwajcarskiego FC Zurych zagrał dla kadry w 43 meczach. Od 2018 roku jest także jej kapitanem. Poza nim z obecnego zespołu można wyróżnić takich piłkarzy jak Kei Kamara (Vancouver Whitecaps), Alhassan Kamara (Panaitolikos), Abdul Sesay (TP-47 Tornio) lub Alfred Sankoh (Al-Jabalain).

Kei Kamara – jedna z największych gwiazd obecnej kadry.
Rozgrywki klubowe

Piłka nożna w Sierra Leone jest sportem narodowym, mimo to rozgrywki ligowe nie cieszą się dużą popularnością. Krajowi kibice zdecydowanie bardziej wolą oglądać rozgrywki angielskiej Premier League, która jest tam bardzo popularna. W najwyższej klasie rozgrywkowej gra 13 zespołów. Najbardziej utytułowanymi klubami w Sierra Leone są Mighty Blackpool oraz East End Lions. Obydwa zespoły mają na swoim koncie 11 mistrzostw. Kibice w Sierra Leone po aferze korupcyjnej bardzo krytykują rodzimą federację piłkarską, a organizowane przez nią mecze są bardzo często bojkotowane przez fanów, a także i piłkarzy. Na trybunach zasiada bardzo mała ilość kibiców, nawet na meczach z darmowym wejściem. Ponadto rozgrywki ligowe w tym kraju były zawieszone w latach 2014-2018 przez epidemię eboli. Wznowiono je dopiero w tym roku.

Jak widać, piłka nożna w Sierra Leone boryka się z wieloma problemami. Ciężkiej sytuacji futbolu nie pomaga federacja, w której panuje wielka korupcja. Patrząc z perspektywy ostatnich lat, niestety nic nie wskazuje na to, by piłka nożna wyszła z tego głębokiego kryzysu. Kibicom w Sierra Leone pozostaje zatem śledzić zmagania w angielskiej Premier League, mając nadzieję na lepsze jutro dla swojego kraju.

Stadion narodowy w Freetown – Freetown National Stadium.
Ciekawostki

– Przydomek reprezentacji Sierra Leone to Gwiazdy Leone.

– Obecnie kadra zajmuje 114 miejsce w rankingu FIFA.

– Najbardziej znanym piłkarzem w historii tego kraju jest Mohamed Kallon. Były piłkarz między innymi Interu Mediolan stał się w Sierra Leone postacią legendarną. Po zakończeniu kariery stworzył swój własny klub piłkarski o nazwie FC Kallon. Ponadto były zawodnik założył fundacje charytatywną, której celem jest pomoc dzieciom wychowującym się na ulicach Sierra Leone. Kallon blisko współpracuje także z ONZ oraz prezydentem kraju.

– W Sierra Leone mieszka największy odsetek kibiców Manchesteru City poza Anglią. W sezonie 2009/2010 udało im się zebrać fundusze, by polecieć do Manchesteru na mecz i wspierać swoją drużynę.

– Aktualni mistrzowie kraju Diamond Stars to jedyny w historii mistrz kraju, który swoją siedzibę ma poza stolicą.

– Najwyższym zwycięstwem w historii reprezentacji Sierra Leone było pokonanie 4:0 drużynę z Wysp Świętego Tomasza i Książęca.

Mohamed Kallon – legenda sierraleońskiej piłki.

Zobacz także: Dookoła świata – Burkina Faso

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Urodzony w Warszawie student i miłośnik wszystkiego co włoskie, a w szczególności piłki nożnej. Poza "calcio" w każdej postaci pasjonat języków obcych, muzyki, horrorów oraz literatury grozy.