Nie było niespodzianek w ostatniej kolejce grupy B EURO 2022. Zwycięstwa przypieczętowujące awans do ćwierćfinałów odniosły Niemki i Hiszpanki.

W meczu Niemek z Finkami nasze zachodnie sąsiadki były faworytkami nie tylko ze względu na różnice w rankingu czy wyniki poprzednich spotkań. W ekipie Suomi z powodu zakażeń koronawirusem nie wystąpiło aż pięć zawodniczek, w tym kapitan drużyny, bramkarka Tinja-Riikka Korpela, a także podstawowe obrończynie Anna Westerlund i Tuija Hyyrynen. Niemki również miały swoje braki kadrowe – zawieszone za kartki w poprzednich spotkaniach były Felicitas Rauch i Lena Oberdorf, a choroba wciąż uniemożliwia występy Lei Schüller. Przebieg meczu był jednak taki, jakiego oczekiwano – pod naporem niemieckiej ofensywy jednak Finki ugięły się dopiero w 40. minucie, kiedy zastępująca Rauch Sophie Kleinherne wykorzystała dośrodkowanie Giulii Gwinn i za plecami Katriiny Talaslahti strzeliła głową do pustej bramki. Prowadzenie podwyższyła w 48. minucie Alexandra Popp, również główkując po dośrodkowaniu z prawej strony Kathrin-Julii Hendrich, uderzając po koźle i utrudniając interwencję Talaslahti. Wynik meczu na 3:0 ustaliła w 63. minucie Nicole Anyomi, wykorzystując złe wybicie piłki przez Elli Pikkujämsä i Emmi Alanen. Niemki z kompletem zwycięstw i bez straconych bramek wychodzą z grupy na pierwszym miejscu i w ćwierćfinale zagrają z Austriaczkami.

W spotkaniu Dunek z Hiszpankami gra toczyła się o drugie miejsce w grupie – podopiecznym Jorge Vildy dzięki lepszemu bilansowi bramek wystarczył remis. Pomimo dominacji Hiszpanek na boisku i tylko paru ataków Dunek, właśnie bezbramkowy wynik utrzymywał się na tablicy wyników w Brentford przez 90 minut – ostatecznie jedyną bramkę spotkania zdobyła Marta Cardona, główkując na daleki słupek po wrzutce z lewego skrzydła od Olgi Carmony. Hiszpanki czeka jednak trudne wyzwanie – w fazie grupowej nie pokazały się z tak wybitnej strony, jak oczekiwano tego od drużyny naszpikowanej gwiazdami Barcelony, a ich rywalkami w ćwierćfinale będą Angielki, rozpędzone wygranymi 8:0 z Norweżkami i 5:0 z Irlandią Północną.

W niedzielę rozstrzygnięta zostanie kwestia awansu z grupy C. Faworytkami są mające po cztery punkty Szwedki i Holenderki – podopieczne Petera Gerhardssona zmierzą się z Portugalkami, a Oranje zagrają ze Szwajcarkami. Relację z tych spotkań przeprowadzimy w formie MultiEuro na kanale 2. Radia GOL o godz. 18:00.

Autor: Wojciech Nowakowski