Kamil Jóźwiak
Kamil Jóźwiak / PKO BP Ekstraklasa, Lech Poznań 1:2 Cracovia, 01.09.2019 r. / fot. Adam Kowalski

Kamil Jóźwiak i Jan Sobociński zadebiutowali w Charlotte FC. Zespół Polaków pokonał po dogrywce Greenville Triumph SC 2:1 w ramach spotkania III rundy Lamar Hunt US Open Cup (Puchar Stanów Zjednoczonych). Były pomocnik Lecha Poznań zanotował w nim asystę.

Lamar Hunt US Open Cup to najstarszy krajowy turniej piłki nożnej w Stanach Zjednoczonych. W III rundzie rozgrywek Charlotte FC z Kamilem Jóźwiakiem i Janem Sobocińskim w składzie zmierzyło się na wyjeździe z trzecioligowym Greenville Triumph SC. Do wyłonienia zwycięzcy tego starcia potrzebna była dogrywka, która padła łupem gości. Całe spotkanie zakończyło się ich wygraną 2:1.

Wynik czwartkowego meczu otworzył w 39. minucie Christian Ortiz, który – dobijając uderzenie piętą Adama Armoura – wpakował piłkę do siatki rywala z najbliższej odległości. Gospodarze odrobili straty niespełna 15 minut po rozpoczęciu drugiej połowy. Wówczas precyzyjnym strzałem zza pola karnego popisał się obchodzący dziś 31. urodziny Jake Keegan.

W 64. minucie trener gości zdecydował się wprowadzić aż czterech nowych zawodników. Miguel Ángel Ramírez nie mógł być zadowolony z poczynań swoich podopiecznych, którzy tylko remisowali 1:1 z trzecioligowcem. Wśród piłkarzy, którzy pojawili się na murawie, znalazł się Kamil Jóźwiak. Z kolei drugi z Polaków, Jan Sobociński, wtorkowe spotkanie rozpoczął w wyjściowym składzie.

Po regulaminowych 90 minutach rezultat pozostawał jednak nierozstrzygnięty, dlatego do wyłonienia zwycięzcy pucharowej potyczki konieczna była dogrywka. Chwilę po jej rozpoczęciu Sobocińskiego zmienił Koa Santos. Jednak to nie 22-latek został bohaterem przyjezdnych. Kluczowa akcja meczu miała miejsce tuż przed przerwą doliczonego czasu gry pierwszej połowy.

Wtedy to Kamil Jóźwiak otrzymał podanie przed polem karnym od Harrisona Affula. Polak przyjął piłkę, a następnie szybko oddał ją koledze. Były reprezentant Ghany jednym kontaktem wprowadził się w szesnastkę gospodarzy i posłał futbolówkę w kierunku długiego słupka. Strzał wewnętrzną częścią stopy znalazł drogę do bramki strzeżonej przez Paula Christensena i zrobiło się 2:1 dla gości.

Wynik ten utrzymał się przez całą drugą część dogrywki, co dało awans Charlotte FC do IV rundy Lamar Hunt US Open Cup. Nie jest jeszcze wiadome, z kim zespół Polaków zmierzy się w 1/16 finału Pucharu Stanów Zjednoczonych. Losowanie par tej fazy rozgrywek zaplanowano na piątek, 22 kwietnia, zaś jej mecze mają zostać rozegrane w dniach 10-11 maja.

Dla Jóźwiaka i Sobocińskiego były to dopiero pierwsze występy w barwach amerykańskiego zespołu. Sobociński jest piłkarzem Charlotte FC od lipca 2021 roku, jednak jesienią był wypożyczony do ŁKS-u Łódź, zaś Jóźwiak do nowego zespołu dołączył w marcu. Warto dodać, że piłkarzem przedstawiciela Major League Soccer jest także Karol Świderski, który tym razem znalazł się poza kadrą meczową.