Jubilerzy często udzielają wyczerpujących odpowiedzi na pytania o oferowane przez nich w biżuterii kamienie. Klienci chcą wiedzieć, czy dane minerały są naturalne, czy może syntetyczne albo sztuczne, i jak je od siebie odróżnić. Niektóre z nich mogą być barwione różnymi metodami, i to rodzi kolejne wątpliwości. Na czym dokładnie polega nadanie koloru, oraz oczywiście: jak trwały on będzie? Na te i na inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do odkrywania ciekawostek ze świata biżuterii!

Kamienie naturalne, czyli te wytworzone bez ingerencji człowieka

Istnieje wiele minerałów, które powstają w naturze i jedyną rolą ludzi jest ich wydobycie oraz oszlifowanie. Zaliczamy do nich wszelkie kamienie szlachetne i półszlachetne, jak diament, rubin, szmaragd czy agat, idealny na bransoletki – jego urodę doskonale wykorzystał sklep Gal-Art. Nierzadko zdarza się, że posiadają elementy innych kamieni i minerałów, zwane wrostkami, a także unikalne wybarwienie i inkluzje. Z uwagi na to, że każdy wydobyty kamień może być nieco inny, jubilerzy często unikają łączenia ich w pary, gdyż czasem jest to po prostu niemożliwe. Ich piękno leży w niepowtarzalności i wyjątkowości, dlatego najlepiej prezentują się jako jedyna ozdoba biżuterii.

Minerały syntetyczne: dzieło ręki ludzkiej wzorowane na naturze

Następnym rodzajem kamieni są modele wykonane w taki sposób, żeby jak najbardziej przypominały te naturalne. Warto wiedzieć, że wyróżniają się one dokładnie takim samym składem chemicznym, ale posiadają nieco inne właściwości chemiczne i fizyczne. Powodem coraz częstszego wytwarzania syntetycznych kamieni jest rzadkie występowanie ich naturalnych odpowiedników, a także zwiększające się zapotrzebowanie wśród jubilerów i ich klientów. Techniczny rozwój produkcji, jak również niższe jej koszty sprawiają, że ceny takich kamieni są o wiele bardziej przystępne, niż w przypadku minerałów pochodzących z natury. Nie ustają próby tworzenia nowych kamieni syntetycznych. Obok najbardziej popularnych, takich jak rubin, szafir, szmaragd czy diament niedawno znalazł się także opal.

Sztuczne kamienie nie posiadają prawdziwych odpowiedników

W odróżnieniu od opisywanych wcześniej minerałów syntetycznych, sztuczne nie mają swoich naturalnych ekwiwalentów. Flagowym przykładem sztucznego kamienia jest cyrkonia – wyroby z jej użyciem można znaleźć w sklepie internetowym Gal-Art. Wszystkie tego typu minerały nie mają właściwości chemicznych i fizycznych charakterystycznych dla naturalnych kamieni. Do ciekawych ozdób należą tutaj szczególnie piasek pustyni i noc kairu, a także imitacja diamentu, czyli moissanit.

FOT.Materiały Zewnętrzne
UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.