Spotkanie miało miejsce 7 listopada 2019 roku w Katowicach, gdzie Rada Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej uznała powołanie Witolda Bańki na szefa tej organizacji. Czas urzędowania zacznie się 1 stycznia 2020 roku. Zamieni Craiga Reedie’ego, który stanowisko sprawował od 2014 roku.

W Katowicach przyjęto postanowienie 14 maja w Montrealu, gdzie jednogłośnie z regułą rotacji reprezentanci rządów w Radzie Fundacji WADA mianowali Bańkę. Przeciwnikiem był wtedy Marcos Diaz z Dominikany.

W Radzie Fundacji, oprócz prezydenta WADA i jego zastępcy zasiada po 18 przedstawicieli ruchu olimpijskiego oraz rządów krajów (pięciu delegatów ma Europa, po czterech Azja oraz kontynent amerykański, trzech Afryka i dwóch Oceania).

Zamiarem WADA jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, na przykład za pomocą opracowywania i ustalania przepisów oraz metod antydopingowych. Na dodatek zamieszcza katalog środków niedozwolonych i rozdaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

Witold Bańka urodził się 3 października 1984 roku w Tychach. Pochodzi z lekkoatletycznej rodziny. Jego mama Jolanta Harasimowicz biegała na 1500 metrów, a jego tata Ryszard ćwiczył na 800 metrów i był w juniorskiej reprezentacji Polski.

Jego rekord życiowy na 400 m, to 46,11 i osiągnął go w 2007 roku. W  tamtym okresie należał do reprezentacji na Mistrzostwa Świata w Osace. Biegał w eliminacjach, natomiast we finale biało-czerwoni, już bez Witolda Bańki w składzie, zdobyli trzecie miejsce. Trenerami Witolda Bańki byli m.in. zmarły w 2008 roku Jan Dera oraz Józef Lisowski.

Karierę z lekkoatletyką formalnie skończył, wówczas kiedy nie zdobył miejsca w reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 roku.

Witold Bańka w 2009 roku został najmłodszym w Polsce przedstawicielem na wybory władz krajowych Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Miał wtedy tylko 24 lata.

W 2015 roku został wybrany na ministra sportu i turystyki. Jako minister dziedziny podjął szereg istotnych programów zmierzających do popularyzacji sportu wśród dzieci i młodzieży, dofinansowujących przygotowania wybitnie uzdolnionych zawodników do Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy.

Był pomysłodawcą zarządzenia o zwalczaniu dopingu w sporcie i stworzenia Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA). W maju 2017 roku należał do Komitetu Wykonawczego WADA.

Kiedy jest się szefem WADA nie można być ministrem, ale można sprawować stanowisko parlamentarne i angażować się w życiu publicznym.

Kamil Michalec

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.