W dniach 28-30 sierpnia Pabianice stały się europejską stolicą ultramaratonów. Podczas ABM JĘDRASZEK ULTRAPARK rozegrano Mistrzostwa Polski w biegu na 100 km oraz w biegu 24-godzinnym.

Zawodnicy mogli również wystartować w Pucharze Polski w biegu 48-godzinnym bądź w biegu na dystansie 50 km.

Odnotowano dwa rekordy Europy naszych reprezentantek, Dominiki Stelmach oraz Małgorzaty Pazdy-Pozorskiej.

Pierwszy bieg, ABM Jędraszek UltraPark 48h, czyli Puchar Polski w biegu 48-godzinnym, rozpoczął się w piątek o godzinie 18:30. Rywalizację na tym morderczym dystansie wynikiem 341,599 km zwyciężył Michał Koziarski, pokonując m.in. Pawła Żuka (311,291 km) z Warszawy oraz Adama Olkusza z Pabianic, który uzyskał 179 pętli, czyli 309,076 km. Wśród kobiet najlepsza okazała się Marlena Golon (274,998 km), przed drugą Joanną Biała (261,473 km), a trzecie miejsce zajęła sochaczewianka Beata Kołodziejczak (257,768 km).

W sobotę, o 7 rano, rozpoczęły się 13. PZLA Mistrzostwa Polski w biegu 24-godzinnym.

Zwyciężczynią mistrzostw została Małgorzata Pazda-Pozorska, która nie tylko została tym samym mistrzynią Polski w biegu 24-godzinnym, ale i ustanowiła nowy rekord Europy kobiet! Jej wynik to 260 kilometrów i 678 metrów. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Leszek Małyszek (260,027 km). Drugie miejsca w mistrzostwach Polski zajęli Patrycja Bereznowska (241,218 km) i Rafał Kot (255,772 km), a trzecie – Aneta Rajda (233,611 km) i Andrzej Mazur (252,036 km).

W niedziele do walki ruszyli zawodnicy  rywalizujący w 12. PZLA Mistrzostwach Polski w biegu na 100 km. Wśród kobiet wygrała Dominika Stelmach, której czas, 7:04:36 to nowy rekord Europy! Drugie miejsce zajęła Magdalena Ziółek (8:23:30), a trzecie – Milena Grabska-Grzegorczyk (8:31:07).

Wśród panów zwyciężył Aleksandr Sorokin z Litwy, któremu przebiegnięcie stu kilometrów zajęło sześć godzin, czterdzieści trzy minuty i trzynaście sekund. Aleksandr, aktualny mistrz świata w biegu 24-godzinnym, ustanowił w Pabianicach nowy rekord Litwy! Na miejscu drugim uplasował się – zostając jednocześnie mistrzem Polski w biegu na 100 km – Dariusz Nożyński z czasem 6:54:17. Drugie miejsce zajął Kamil Leśniak (6:55:35), a trzecie – Andrzej Piotrowski (7:01:00).

W biegu na dystansie 50 km, który również miał miejsce w niedziele najlepsi okazali się, Wojciech Sowała z Pabianic (3:24:48), drugi na mecie zameldował się Radosław Piasecki (3:35:11), a trzeci był Mateusz Krajda (3:38:36).

Rywalizację kobiet wygrała Natalia Tejchma z Warszawy (4:35:23), przed Kamilą Myszką-Marcinkowską (4:42:27). Na trzeciej pozycji uplasowała się Urszula Szewczyk (4:43:14).

W biegu 48h wystartowało 34 ultramaratończyków, w biegu 24h 93 uczestników, w biegu na 100 km 48 zawodników, a w biegu na 50 km 30 osób.