Erin Jackson zatriumfowała w rywalizacji na 500 metrów i sięgnęła dziś po złoto olimpijskie. Przed tymi zawodami panowie odbyli ćwierćfinał drużyn.

W pierwszym ćwierćfinale biegu drużynowego panów Norwegowie zatriumfowali, uzyskując czas 3.37.47. Razem z nimi do półfinału weszły reprezentacje USA, Holandii oraz Rosyjski Komitet Olimpijski. Żadna z tych ekip zbyt o promocję nie musiała się martwić, bo najgorsza z nich wyprzedziła piątą Kanadę o ponad 1,2 sekundy.

Panie rywalizowały o medale na dystansie 500 metrów. Po złoto sięgnęła Amerykanka Erin Jackson, pokonując trasę w czasie 37 sekund i 4 setnych. Miho Takigi, która zdobyła srebro, przegrała z nią o 8 setnych sekundy. Podium uzupełniła Rosjanka Angelina Golikova, tracąc do liderki 0,17 sekundy.

Czwartej Vanessie Herzog z Austrii do medalu zabrakło dziś 0,07 sekundy. Za jej plecami znalazły się dwie Holenderki – Jutta Leerdam i Femke Kok. Dalej uplasowały się Minsun Kim (Korea Południowa) i Daria Kachanova (Rosyjski Komitet Olimpijski). Na dziewiątym miejscy uplasowała się nasza reprezentantka, Kaja Ziomek, z czasem 37.70. Druga z Polek była gorsza tylko o 8 tysięcznych – Andżelice Wójcik dało to 11. pozycję.

Łyżwiarstwo szybkie powróci do rywalizacji we wtorek. Zobaczymy wtedy dalsze etapy zmagań w biegach drużynowych mężczyzn i kobiet.