Finlandia pokonała w finale Rosyjski Komitet Olimpijski 2-1 i sięgnęła po złoto w hokeju na lodzie mężczyzn.

Finowie weszli w spotkanie świetnie, uzyskując przewagę w otwierającej fazie. Mimo tego, to Rosjanie wyszli na prowadzenie jako pierwsi po trafieniu Mikhaila Grigorenki z ósmej minuty. W drugiej tercji Rosjanom udało się stwarzać więcej okazji, jednak Ville Pokka pokonał ich bramkarza wyrównując i dając swojej ekipie powrót do meczu. Fantastycznie Finowie spisali się w ostatniej partii spotkania – otworzyli ją trafieniem Hannesa Bjroninena, a następnie nie dali rywalom wrócić do meczu i zdobyli złoto.

Dla Finów to szósty z rzędu krążek w hokeju na lodzie, ale pierwsze w historii złoto. Rosjanom nie udało się natomiast obronić tytułu zdobytego cztery lata temu, a także wielokrotnie wcześniej w przeszłości.