Przed kilkoma dniami zdołaliśmy przybliżyć ruchy transferowe wykonane przez kluby PKO BP Ekstraklasy na starcie przerwy zimowej. Dziś czas zejść jeszcze poziom niżej – na tapet bierzmy Fortuna 1. Ligę. 

Największą aktywność podejmuje dotychczas szósta po rundzie jesiennej Arka Gdynia. “Śledzie” zakontraktowały już dwójkę nowych zawodników – Ołeksandra Azackyja i Luana Capanniego. Pierwszy z nich jest ukraińskim obrońcą, występującym dotychczas w Dinamie Batumi. Capanni to natomiast młody, Brazylijski napastnik z włoskim paszportem. Co ciekawe, posiada w CV kilka imponujących punktów, jak choćby gra w drużynach młodzieżowych Lazio i Milanu. Ponadto, w barwach klubu ze stolicy Rzymu nowy nabytek “Arkowców” zdołał nawet wystąpić w jednym spotkaniu ligowym. Ostatnio napastnik rodem z “Kraju Kawy” swoje umiejętności prezentował w drugiej lidze portugalskiej, gdzie nawiasem mówiąc nie zachwycał (na boisku pojawił się czterokrotnie). W kontekście drużyny z Trójmiasta nie brak również ruchów z klubu. Arkę opuścili Christian Aleman (11 występów w trwającym sezonie, zakotwiczył w SD Aucas), Haris Memić (brak występów) i Marcel Ziemann (12 występów).  

Wzmocnień aktywnie poszukuje również Wisła Kraków. “Biała Gwiazda” przywitała już na stadionie przy ulicy Reymonta dwójkę nowych graczy. Do dyspozycji trenera Sobolewskiego są hiszpański pomocnik Alex Mula oraz dobrze znany na polskich boiskach Igor Sapała. Pierwszy, po rozstaniu z występującym w Segunda Division AD Alcorcon przez pół roku pozostawał bez klubu. Sapała zaś zakończył swoją przygodę z Rakowem Częstochowa, dla którego zdołał w tym sezonie wystąpić zaledwie raz. Świeża krew pojawiła się również w Chojnicach i Bielsku-Białej. Chojniczanka ogłosiła zakontraktowanie 24-letniego bocznego obrońcy Grzegorza Szymusika – urodzony w Stargardzie Szczecińskim zawodnik pojawiał się w obecnym sezonie na boiskach Ekstraklasy 7-krotnie. Podbeskidzie zdecydowało się wypożyczyć z Lechii 19-letniego bramkarza Tomasza Neugebauera, który zdołał już nawet zadebiutować w elicie.  

Co oczywiste, na tym etapie przygotowań wciąż dominują informacje o czystkach, odejściach czy pozostawianiu wolnej ręki poszczególnym graczom. GKS Katowice opuścił napastnik Daniel Krasucki. Z Tych wyjechał Jan Biegański, którego wypożyczenie zostało skrócone. Podobne ruchy nastąpiły w Częstochowie, z którą pożegnali się powracający ze Skry do macierzystych klubów: Kacper Łukasiak, Hubert Sadowski (obaj Pogoń Szczecin) oraz Szymon Michalski (Śląsk Wrocław). Z Polski wyjechali Ruben Lobato (dotychczas Górnik Łęczna) i Javi Moreno (ŁKS Łódź). Po trzech latach z Puszczy Niepołomice odszedł Erik Cikos. Sandecja Nowy Sącz rozwiązała natomiast umowy z Miłoszem Tysiakiem i Giorgim Merebaszwilim.  

Karuzela transferowa na dobre rozkręci się zapewne dopiero po Świętach Bożego Narodzenia. Czas wypatrywać ciekawych ruchów.  

 

Autor: Mateusz Kurpiewski

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.