1443 studentów-sportowców z całego świata, w tym 54 Polaków, przyleciało do Lake Placid, by wziąć udział w 30. Zimowej Uniwersjadzie. Impreza została oficjalnie otwarta w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego.

Ceremonia otwarcia odbyła się w Centrum Olimpijskim, na lodowisku, na którym w 1980 roku amerykańscy hokeiści niespodziewanie pokonali reprezentację Związku Radzieckiego w finale igrzysk. Wcześniej Lake Placid gościło igrzyska olimpijskie w 1932 roku, a czterdzieści lat później siódmą edycję Zimowej Uniwersjady.

Ceremonia nie była pierwszym akcentem tegorocznej Uniwersjady. Od środy rozgrywane są mecze turniejów hokeja na lodzie kobiet i mężczyzn. Dotychczas rozegrano jedną serię gier. U pań zwycięstwa odniosły Czeszki (13:0 z Brytyjkami), Kanadyjki (4:0 ze Słowaczkami) oraz Japonki (3:1 z Amerykankami). W turnieju męskim udział bierze dwa razy więcej drużyn, podzielonych na grupy A i B. W grupie A Japończycy pokonali 8:3 Łotyszy, Czesi wygrali 7:2 ze Szwedami, a Kanadyjczycy zwyciężyli 6:1 z Ukraińcami. W grupie B natomiast Amerykanie rozgromili 18:0 Brytyjczyków, Kazachowie pokonali 5:1 Koreańczyków, a Słowacy 4:0 Węgrów.

fot. materiały prasowe FISU

Poprzednia edycja Zimowej Uniwersjady, która miała odbyć się w Lucernie, nie została rozegrana z powodu pandemii – pierwotnie zmagania były zaplanowane na styczeń 2021 roku, później zostały przeniesione na grudzień, a w listopadzie ogłoszono, że studenckie igrzyska nie odbędą się. Podczas ostatniej Uniwersjady w Krasnojarsku Polacy zdobyli dwa medale – Oskar Kwiatkowski i Michał Nowaczyk dotarli do finału snowboardowego giganta równoległego, a ich pojedynek o złoto zakończył się triumfem Kwiatkowskiego.

Reprezentacja Polski podczas Parady Narodów na ceremonii otwarcia 30. Zimowej Uniwersjady Lake Placid 2023 (fot. Surya Vaidy/FISU Games)

W tym roku w biało-czerwonych barwach zobaczymy 54 sportowców-studentów: alpejczyków, biathlonistów, biegaczy, łyżwiarzy, kombinatorów, skoczków i snowboardzistów.  Jako pierwsi na areny wyjdą biegacze – w zawodach sprintu drużyn mieszanych wystartują dwie nasze pary: Weronika Kaleta i Mateusz Haratyk oraz Karolina Kukuczka i Michał Skowron. Ponadto w piątek w zawodach kombinacji norweskiej zaprezentują się Joanna Kil oraz Paweł Szyndlar, Adam Skupień i Andrzej Szczechowicz.

Uniwersjada potrwa do niedzieli 22 stycznia.

 

fot. materiały prasowe FISU

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Z wykształcenia hungarysta, z pasji dziennikarz i komentator sportowy, członek Klubu Dziennikarzy Sportowych i Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS), uczestnik Programu dla Młodych Reporterów AIPS, miłośnik sportów olimpijskich, naiwny idealista