Paweł Zatorski, PlusLiga: GKS Katowice 0:3 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, 26.02.2020 | Fot. Patryk Kowalski

Za nami dwudniowy jubileuszowy turniej z okazji 90 lat istnienia Skry Bełchatów. Pierwsze miejsce zdobyła Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, drugie zajęli gospodarze, a na najniższym stopniu podium znaleźli się siatkarze Aluronu CMC Zawiercie. Czwarta lokata przypadła Jastrzębskiemu Węglowi.

W pierwszym meczu zmierzyli się gospodarze turnieju PGE Skra Bełchatów oraz Jastrzębski Węgiel. Zanim jednak rozpoczęto spotkanie odbyła się ceremonia otwarcia turnieju. Prezes bełchatowskiego klubu Konrad Piechocki odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy (honorowy patronat całego wydarzenia), wiceprezes PZPS-u Ryszard Czarnecki wygłosił przemówienie, a na sam koniec przekazał w ręce siatkarza Skry Miladowi Ebadipourowi polskie obywatelstwo

W samym meczu lepsi byli siatkarze prowadzeni przez Michała Mieszko Gogola. Jastrzębianie zdołali ugrać w hali Energia jedynie pierwszego seta. Duża w tym zasługa drugiego atakującego pomarańczowych Jakuba Buckiego, który podczas gry na przewagi swoimi znakomitymi zagrywkami rozbił linie przyjęcia Skry i zadecydował o wyniku pierwszej partii. Siatkarze PGE Skry Bełchatów przycisnęli jastrzębian w trzech kolejnych partiach. Znakomitą grę w bloku prezentował Karol Kłos, w ataku skuteczni byli Milad Ebadipour oraz Dusan Petkovic. Poniżej oczekiwań spisywali się dwaj gracze Jastrzębskiego Węgla, czyli Tomasz Fornal oraz Mohamed Al. Hachdadi, którzy mieli problemy ze skończeniem swoich ataków. Ostatecznie Skra Bełchatów pokonała drużynę Luke’a Reynoldsa 3:1 i zameldowała się w finale turnieju.

Drugi półfinał to walka aktualnego mistrza Polski Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle oraz Aluronu CMC Zawiercie. W pierwszym secie triumfowali Zawiercianie, głównie za sprawą skutecznej gry przyjmującego Pawła Halaby. W drugiej partii walka toczyła się punkt za punkt ale górą byli tym razem podopieczni Nikoli Grbicia. Dobra dyspozycja kędzierzynian przełożyła się na partię numer trzy i cztery. Jurajscy Rycerze nie składali jednak broni i walczyli do ostatnich piłek, jednak nie starczyło to na skuteczną ZAKSE, która wygrała cały mecz 3:1.

Drugi i ostatni dzień turnieju w Bełchatowie rozpoczął pojedynek o brązowy medal między Aluronem CMC Zawiercie i Jastrzębskim Węglem. Pierwszy set przebiegał pod dyktando jastrzębian. Eemi Tervaportti mądrze rozprowadzał piłki między swoich atakujących. Dobre zawody rozgrywał Marokańczyk Mohamed Al. Hachdadi, który wyglądał już znacznie lepiej w ataku niż w poprzednim meczu ze Skrą. Zawiercianie jednak nie odpuszczali. Przez cały drugi set obie drużyny walczyły jak równy z równy, co skończyło się grą na przewagi. Zespoły na zmianę miały piłki setowe po swoich stronach. Po skutecznych akcjach duetu przyjmujących Depowski-Orczyk to Zawiercianie mogli cieszyć się ze zwycięstwa w drugim secie. W trzecim secie trener Igor Kolakovic dokonał nietypowej zmiany, ponieważ na przyjęciu za Piotra Orczyka pojawił się Mateusz Malinowski, nominalny atakujący. Obie ekipy raz budowały, a raz traciły swoje przewagi. W ataku świetnie prezentował się Grzegorz Bociek, który kończył najważniejsze piłki posyłane przez Maximiliano CavanneAluron CMC Zawiercie ponownie triumfował w grze na przewagi i objął prowadzenie 2:1. Nie mający nic do stracenia jastrzębianie rozpoczęli czwartą partię z wysokiego C od razu budując sobie dużą przewagę, której nie wypuścili do końca seta. Ponownie kunsztem rozegrania popisywał się Eemi Tervaportii, na środku rozszalał się Łukasz Wiśniewski, a trio Yacine Louati, Tomasz Fornal i Mohamed Al. Hachdadi skutecznie atakowali ze skrzydeł. Jastrzębskiemu Węglowi udało się doprowadzić do tie-breaka. Walka znowu toczyła się punkt za punkt, na prowadzeniu byli jednak ciągle jastrzębianie. Dopiero po asie serwisowym w wykonaniu Mateusza Malinowskiego przed zmianą stron siatkarze Igora Kolakovica objęli prowadzenie. Jastrzębianie walczyli dalej, jednak na drodze do wygrania brązowego medalu stanął im Grzegorz Bociek, który swoimi mocnymi serwisami nie dawał szans na poprawne wyprowadzenie akcji. Zawiercianie wygrali cały mecz 3:2 i zakończyli turniej w Bełchatowie na trzecim miejscu.

Po meczu o 3. miejsce nastał czas na finał imprezy w którym bój mieli stoczyć siatkarze PGE Skry Bełchatów i Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Michał Mieszko Gogol wystawił do meczu graczy, którzy poprzedni mecz z Jastrzębskim Węglem rozpoczęli na ławce rezerwowych. Tak swoje umiejętności mógł pokazać awaryjnie ściągnięty do drużyny rozgrywający Mihajlo Mitić czy Taylor Sander. I to właśnie na amerykańską gwiazdę zwrócone były praktycznie wszystkie oczy. Siatkarze ZAKSY do finałowego spotkania przystąpili bez zmian w pierwszej szóstce. Można napisać, że był to mecz bez historii. Pierwsze dwa sety to absolutna dominacja siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla. Benjamin Toniutti umiejętnie rozkładał atak między swoich skrzydłowych, czego nie można było napisać o Mihajlo Miticu, który miał spory problem z dokładnym rozegraniem piłki. Na lewym skrzydle bardzo dobrze spisywał się Sander, a na prawej stronie Bartosz Filipiak. To było jednak za mało na dobrze dysponowanego mistrza Polski, w którym wszystkie elementy chodziło jak w zegarku, głównie za sprawą dobrze grających Jakuba Kochanowskiego i Kamila Semeniuka. Nikola Grbic w drugiej partii za Łukasza Kaczmarka wpuścił na parkiet Bartłomieja Klutha, który również rozegrał bardzo dobre spotkanie. PGE Skra Bełchatów zdecydowanie lepiej wyglądała w trzeciej partii, trener Gogol wpuścił na parkiet Grzegorza Łomacza oraz Milada Ebadipoura. Gospodarzom udało się nawiązać walkę i doprowadzić w trzecim secie do gry na przewagi, w której lepsi byli jednak kędzierzynianie i to im udało się wygrać cały turniej.

WYNIKI TURNIEJU Z OKAZJI 90-LECIA ISTNIENIA SKRY BEŁCHATÓW:

PGE Skra Bełchatów 3-1 Jastrzębski Węgiel (24:26, 25:20, 25:22, 25:13)

MVP: Grzegorz Łomacz

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3-1 Aluron CMC Zawiercie (21:25, 29:27, 25:20, 25:22)

MVP: Aleksander Śliwka