14 lipca, w rocznicę zdobycia Bastylii, Francuzki odniosły drugą wygraną na EURO 2022. Les Bleus pokonały Belgijki 2:1, a przy remisie 1:1 Włoszek z Islandkami są pewne awansu z pierwszego miejsca z grupy D.

Już w trzeciej minucie spotkania z Italią prowadzenie Islandkom dała Karolina Leá Vilhjálmsdóttir, która na jedenastym metrze zebrała piłkę wybijaną po dalekim wrzucie z autu Sveindís Jane Jónsdóttir. W 62. minucie wyrownanie Azzurre dała Valentina Bergamaschi, strzałem pod poprzeczkę po dośrodkowaniu Barbary Bonansei. Obie drużyny w końcówce miały szansę na przechylenie szali zwycięstwa na swoją stronę, jednak mecz zakończył się podziałem punktów.

Po wygranej 5:1 z Włoszkami, Francuzki były też faworytkami spotkania z Belgijkami. Mimo że zdominowały rywalki od pierwszych minut, wygrały tylko 2:1. W szóstej minucie Kadidatou Diani na długim słupku zamknęła akcję z lewego skrzydła wyprowadzoną przez Sakinę Karchaoui i Delphine Cascarino przy słabej postawie w obronie Jody Vangheluwe. W 36. minucie Belgijki wyprowadziły jedyną akcję w pierwszej połowie – podanie Tessy Wullaert wykorzystała Janice Cayman. Odpowiedź przyszła już pięć minut później dośrodkowanie Clary Matéo, do której wróciła piłka po wykonaniu przez nią rzutu rożnego, wykorzystała Griedge Mbock Bathy, zostawiona w obronie przez Cayman na piątym metrze. W drugiej połowie „dzieło zniszczenia” mogła dokończyć Wendie Renard, która po zagraniu ręką w polu karnym Amber Tysiak (Belgijka zobaczyła za nie drugą żółtą kartkę i musiała zejść z boiska) najpierw zmarnowała rzut karny, a następnie dobitkę do praktycznie pustej bramki, której nie zasłaniała zbierająca się dopiero po pierwszej interwencji Nicky Evrard. Zaledwie jednobramkowa wygrana Francuzek zagwarantowała im w świetle remisów w pozostałych meczach pierwsze miejsce w grupie D.

W piątek rozegrana zostanie ostatnia kolejka grupy A. Angielki zagrają z Irlandią Północną, a Austriaczki z Norweżkami. Gospodynie po dwóch zwycięstwach mają pewne wyjście z grupy z pierwszego miejsca – wygrały bowiem i z Austrią, i z Norwegią, a nawet pod nieobecność na ławce trenerskiej chorej na covid Sariny Wiegman będą faworytkami w starciu z outsiderem grupy A. Spotkanie Austria-Norwegia będzie natomiast meczem o drugie premiowane awansem miejsce – Skandynawki muszą pozbierać się po przegranej 0:8 z Angielkami cztery dni wcześniej, jednak klasą poszczególnych nazwisk przebijają rywalki.

Mecze trzeciej kolejki będziemy relacjonować na antenach Radia GOL w formule MultiEuro. Dziś zapraszamy na godzinę 21:00 na kanał 3.

Autor: Wojciech Nowakowski