Za nami pierwsza kolejka Ligi Konferencji Europy 2023/24. W 16 spotkaniach padło 57 goli, co daje średnią nieco ponad 3,5 gola na mecz. Tylko jedno spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem.

Niespodzianki w grupie Legii

Nie sposób nie rozpocząć od wydarzeń, które miały miejsce w meczach grupy E. Przy Łazienkowskiej Legia podejmowała przedstawiciela Premier League, jednego z faworytów do końcowego triumfu w całych rozgrywkach – Aston Villę. Legioniści wyszli na prowadzenie już w 3. minucie, gdy do dośrodkowania Patryka Kuna świetnie wyszedł Patryk Wszołek i skierował piłkę do siatki. Radość kibiców nie trwała jednak zbyt długo, bo Anglicy wyrównali 3 minuty później. Po atomowym uderzeniu z dystansu Zaniolo i interwencji Tobiasza piłka odbija się od poprzeczki, lecz dopadł do niej Jhon Duran i uderzył głową na 1:1. Do przerwy obie drużyny strzeliły jeszcze po jednym golu. W 26. minucie Wszołek do gola dołożył asystę, gdy po jego podaniu bramkę zdobył Ernest Muci, natomiast kilkanaście minut później znów był remis. Po rzucie wolnym Aston Villi piłka kilka razy odbiła się niefortunnie dla graczy Legii, aż w końcu doszła do Lucasa Digne, który pokonał Tobiasza. Piłka po drodze do bramki odbiła się jeszcze od pleców Wszołka. Wynik meczu na 3:2 warszawiacy ustalili kilka minut po zmianie stron, kiedy po indywidualnej akcji Muci uderzył po ziemi ze skraju pola karnego. Emiliano Martinez był bliski sparowania strzału Albańczyka, jednak po jego interwencji piłka odbiła się od słupka i wpadła do bramki Lwów.

W tym samym czasie rozgrywał się drugi mecz grupy E, w którym Zrinjski Mostar podejmował AZ Alkmaar. Holendrzy, zgodnie z planem, w pierwszej połowie przeważali i wbili zespołowi z Bośni i Hercegowiny 3 gole. Wszystko odmieniła zmiana w przerwie meczu, gdy na boisku pojawił się były zawodnik Pogoni Szczecin, Zvonimir Kozulj. Pomocnik strzelił gola już 3 minuty po wejściu z ławki. Później jego zespół strzelił jeszcze 3 gole, w czym miał on niemały udział, bo do gola dołożył jeszcze asystę i kolejną bramkę. Ostatecznie Zrinjski Mostar wygrał 4:3, odrabiając trzybramkową stratę z pierwszej połowy.

Dublet Piotrowskiego

Z bardzo dobrej strony w tym sezonie prezentuje się zawodnik Ludogorca, Jakub Piotrowski. Jego drużyna podejmowała u siebie pogromcę Lecha Poznań, Spartaka Trnava. W pierwszej połowie utrzymywał się bezbramkowy remis, natomiast po przerwie zawodnicy Ludogorca wzięli się do roboty i wbili Słowakom 4 gole. Dwa z nich były autorstwa Piotrowskiego. Polak zaliczył jeszcze asystę przy ostatnim golu. Tym samym po 6 meczach w tym sezonie we wszystkich rozgrywkach ma na koncie 4 gole i 1 asystę.

Wszystkie wyniki meczów pierwszej kolejki LKE

Grupa A:
LOSC Lille – Olimpija Lublana 2:0 (David, Yazici)
Slovan Bratysława – Klaksvik 2:1 (Weiss, Cavric – Pavlovic)

Grupa B:
Maccabi Tel Aviv – Breidablik 3:2 (Macon, Zahavi, Biton – 2x Olsen)
Zoria Ługańsk – Gent  1:1 (Guerrero – Cuypers)

Grupa C:
Viktoria Pilzno – FC Ballkani 1:0 (Kalvach)
Dinamo Zagrzeb – FC Astana 5:1 (2x Petkovic, Bulat, Marin, Halilovic – Hovhannisyan)

Grupa D:
Lugano – Bodo/Glimt 0:0
Club Brugge – Besiktas 1:1 (Vanaken – Tosun)

Grupa E:
Legia Warszawa – Aston Villa 3:2 (Wszołek, 2x Muci – Duran, Digne)
Zrinsjki Mostar – AZ Alkmaar 4:3 (2x Kozulj, Corluka, Hrvanovic – van Brederode, Mijnans, de Wit)