Po lotach narciarskich przyszła pora na największą z dużych skoczni w kalendarzu Pucharu Świata. W ten weekend kibiców skoków narciarskich ekscytować będą zawody kobiet i mężczyzn w niemieckim Willingen. 

Muehlenkopfschanze to nie licząc skoczni do lotów narciarskich największy obiekt w karuzeli Pucharu Świata. Swoją nazwę zawdzięcza szczytowi Mühlenkopf, na którego zboczu jest położona, wybudowana została w 1951 roku a od sezonu 1994/1995 gości zawody o Puchar Świata. Punkt K jest umiejscowiony na 130 metrze, a HS wynosi 147 metrów. Rekordzistą jest Klemens Murańka. Polak 29.01.2021 poszybował na odległość 153 metrów. W ubiegłym roku na tym obiekcie triumfowali Ryoyu Kobayashi i Marius Lindvik. Za to najwięcej zwycięstw w Hesji mają Noriaki Kasai i Kamil Stoch. Obaj trzykrotnie okazywali się najlepsi. 

Niemcy nazywają Willingen jako „niemieckie Zakopane”. Prawdą jest, że na zawody trybuny wypełniają się po brzegi i atmosfera tych konkursów jest fantastyczna. Zgromadzeni fani pod skocznią często w przeszłości mogli oglądać popisy biało-czerwonych. Jak już wspominałem trzykrotnie triumfował tutaj Kamil Stoch (2x 2014, 2015), a łącznie siedem razy stawał na podium. Raz w Willingen zwyciężył Adam Małysz (2001), ale legendą stał się lot na 151,5 metra. Trzykrotnie na podium stawał Piotr Żyła, a Dawid Kubacki raz był trzeci. W Willingen często rozgrywano konkursy drużynowe, po których dwa razy w historii śpiewano Mazurka Dąbrowskiego. 

Podobnie jak w ubiegłym roku do Hesji przyjechali skoczkowie, ale także skoczkinie. Na liście startowej pań znajduje się 36 zawodniczek z dwunastu reprezentacji narodowych. W tym gronie nie ma Polek. Do rywalizacji mężczyzn zgłoszono z kolei 70 skoczków z osiemnastu państw. W tym sześciu reprezentantów Polski – Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek, Kamil Stoch, Piotr Żyła i Dawid Kubacki. Przypomnijmy, że w ubiegły weekend nastąpiła zmiana lidera Pucharu Świata. Liczymy, że w Willingen Dawid Kubacki wróci do ścisłej czołówki i będzie zmniejszał stratę do Halvora Egnera Graneruda. 

W ten weekend plany organizatorów są bardzo napięte a pogoda ma być niesprzyjająca. Szczególnie niedzielne konkursy stoją pod znakiem zapytania. W piątek zaplanowano treningi i prolog kobiet oraz treningi mężczyzn. Po nich o 16:00 przyjdzie pora na konkurs drużyn mieszanych – bez reprezentantów Polski. Dzień zwieńczą kwalifikacje mężczyzn, które mają rozpocząć się o 18:15. Sobota to indywidualne konkursy – pań o 12:30 i panów o 16:10. W niedzielę konkurs kobiet o 11:45, a zawody mężczyzn od 16:00, wcześniej o 14:30 kwalifikacje. Trzymajmy kciuki za biało-czerwonych oraz pogodę. Na relację zapraszamy do Radio GOL!

 

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Student dziennikarstwa i pasjonat sportu. Zakochany w hiszpańskim futbolu od rywalizacji Messi vs Ronaldo w La Liga. Tworząc artykuły popijam yerba mate.