Benjamin Toniutti
Benjamin Toniutti / PlusLiga: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3 Jastrzębski Węgiel / fot. Patryk Kowalski

Przyjęło się, że rozgrywki Superpucharu Polski oficjalnie otwierały kolejny sezon Plusligi. Od ośmiu lat (z przerwą w 2016 roku) mistrz Polski oraz zdobywca Pucharu Polski walczyli ze sobą o zdobycie pierwszego trofeum w tym sezonie. W tym roku Superpuchar Polski również się odbędzie, jednak w znacznie zmienionej formie. 

Pandemia koronawirusa nie tylko sprawiła, że władze Polskiej Ligi Siatkówki musiały przedwcześnie zakończyć rozgrywki Plusligi. Z powodu zagrożenia epidemiologicznego odwołany został również turniej finałowy Pucharu Polski, w którym zagrać miały Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Trefl Gdańsk, PGE Skra Bełchatów oraz VERVA Warszawa ORLEN Paliwa. Narodziło się wtedy pytanie: czy Superpuchar Polski powinien zostać odwołany czy rozegrać go na innych zasadach? Włodarze PLS-u zdecydowali się na tę drugą opcję. 

W dziewiątej edycji Superpucharu Polski  ( w tym roku nazwany Superpucharem Mistrzów Polski) wezmą udział cztery drużyny, które w ciągu ostatnich 20 lat zdobyły tytuł mistrza Polski. Tak oto uczestnikami zostały Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, PGE Skra Bełchatów, Asseco Resovia Rzeszów oraz Jastrzębski WęgielLiczba 20 również nie jest przypadkowa – Polska Liga Siatkówki obchodzi w tym sezonie 20-lecie, a Superpuchar jest znakomitym pomysłem na uczczenie urodzin jednej z najlepszych lig siatkarskich na świecie. Dla tych czterech drużyn jest to ostatni sprawdzian przed zaczynającym się już 11 września nowym sezonem Plusligi 

Turniej zostanie rozegrany w Arłamowie, w weekend 5-6 września. Ze względu na zagrożenie koronawirusem turniej odbędzie się bez udziału publiczności. 

 

W pierwszym meczu zmierzą się ze sobą PGE Skra Bełchatów oraz Jastrzębski Węgiel. To będzie drugie spotkanie między tymi drużynami w przeciągu tygodnia. Ostatnio mierzyli się ze sobą w finale turnieju Gigantów Siatkówki rozgrywanego w Kępnie. W tym starciu lepsi byli podopieczni Luke’a Reynoldsa zwyciężając po tie-breaku. Siatkarze z Bełchatowa z pewnością będą chcieli wziąć rewanż nie tylko za przegrany finał. W poprzednim sezonie Skra dwukrotnie musiała ulec graczom Jastrzębskiego Węgla. 

 

Drugie spotkanie to mecz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Asseco Resovii Rzeszów. Kiedyś spotkania między tymi dwiema ekipami elektryzowały wszystkich kibiców. Teraz rzeszowianie po fatalnym sezonie muszą odbudować swoją reputację i idzie im to całkiem nieźle patrząc na formę jaką prezentują na sparingach. ZAKSA to ligowy hegemon w bardzo dobrej dyspozycji, także pokonanie jej będzie dla Resovii bardzo trudnym zadaniem. 

 

Mecz finałowy rozegrany zostanie dzień później. Obrońcą tytuły w tym roku jest Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która w poprzedniej edycji w Gliwicach pokonała VERVE Warszawa ORLEN Paliwa 3-1. 

 

TERMINARZ SUPERPUCHARU MISTRZÓW POLSKI 2020: 

05.09: 

Jastrzębski Węgiel – PGE Skra Bełchatów (14:45) 

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Asseco Resovia Rzeszów (18:00) 

 

06.09: 

Finał turnieju (14:45) 

 

Źródło: plusliga.pl

Autor: Janusz Siennicki

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.