Za nami niemiecka część Turnieju Czterech Skoczni. Zawodnicy przenieśli się do Austrii, konkretnie do Innsbrucku. Na Bergisel we wtorek zostaną rozegrane kwalifikacje a w środę trzeci konkurs turnieju. 

Bergisel to najbardziej specyficzny obiekt Turnieju Czterech Skoczni. Mówi się o tej skoczni, że jest piękna, ale kapryśna. Przekonało się o tym wielu zawodników, którzy tutaj tracili szansę na triumf w całej imprezie. Begisel ma punkt K na 120 metrze, jej rozmiar wynosi 128 metrów. Rekordzistą jest Michael Hayboeck, który 4.01.2015 uzyskał 138 metrów. Najlepszymi w historii zawodów w Innsbruck są: Bjoern Wirkola, Matti Nykaenen, Andreas Goldberger, Kazuyoshi Funaki – wszyscy wygrywali trzykrotnie. Rok temu konkurs w Innsbrucku nie odbył się z powodu zbyt silnego wiatru. 

Polscy kibice pamiętają nokaut Adama Małysza na Bergisel, gdy wygrywał z ogromną przewagą w 2001 roku. Orzeł z Wisły był jeszcze trzykrotnie drugi w Innsbrucku. Dwa zwycięstwa ma na koncie Kamil Stoch (2018, 2021), łącznie cztery razy stawał na podium. Podczas dwóch ostatnich konkursów w TOP 3 zmagania kończył także lider Pucharu Świata – Dawid Kubacki. Historia zawodów w Tyrolu jest dla biało-czerwonych bardzo miła i nie mamy nic przeciwko, żeby ją kontynuować. 

Na liście startowej wtorkowych kwalifikacji widnieją nazwiska 60 zawodników z siedemnastu reprezentacji narodowych. Na belce startowej Bergisel zasiądzie sześciu Polaków – Jan Habdas, Stefan Hula, Paweł Wąsek, Kamil Stoch, Piotr Żyła i Dawid Kubacki. Podobnie jak przez cały turniej ma panować wiosenna aura.

Wiatr w tym roku powinien pozwolić na rozegranie trzeciego konkursu 71. Turnieju Czterech Skoczni. W klasyfikacji generalnej turnieju Halvor Egner Granerud ma 26,8 punktu przewagi nad drugim Dawidem Kubackim. Trzecie miejsce zajmuje kolejny z Polaków, Piotr Żyła.

Początek wtorkowych kwalifikacji o 13:30, wcześniej treningi od 11:15. Środowy konkurs również powinien rozpocząć się o 13:30. Zapraszamy na relację do Radio GOL!

 

 

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Student dziennikarstwa i pasjonat sportu. Zakochany w hiszpańskim futbolu od rywalizacji Messi vs Ronaldo w La Liga. Tworząc artykuły popijam yerba mate.