Rozegrane zostały pierwsze październikowe mecze Eliminacji do Mistrzostw Europy 2024. Wyniki spotkań w grupie E ułożyły się po myśli reprezentacji Polski.

Udany debiut

Biało-czerwoni w debiucie Michała Probierza na stanowisku selekcjonera mierzyli się na wyjeździe z reprezentacją Wysp Owczych. Wynik spotkania już w 4. minucie po podaniu Piotra Zielińskiego otworzył będący w znakomitej w tym sezonie formie Sebastian Szymański, który technicznym strzałem ze skraju pola karnego pokonał bramkarza Farerów. Polacy w pierwszej połowie stworzyli sobie jeszcze kilka okazji. Kilka sytuacji, aby wpisać się na listę strzelców miał Arkadiusz Milik, ale za każdym razem czegoś brakowało.

Napastnik Juventusu świetnie zachował się kilkanaście sekund po rozpoczęciu drugiej części spotkania. Biało-czerwoni świetnie rozegrali piłkę zaraz po wznowieniu, a na skraju pola karnego faulowany był właśnie Milik. Sędzia po wideo weryfikacji zdecydował się wyrzucić z boiska faulującego Askhama. Z rzutu wolnego mógł trafić Zieliński, ale minimalnie chybił. Po niespełna godzinie gry na boisku pojawił się m.in. Adam Buksa, który zmienił Milika. Ustalił on wynik spotkania, gdy w 65. minucie wykorzystał dośrodkowanie Przemysława Frankowskiego.

Dzięki pokonaniu Wysp Owczych 2:0 Michał Probierz został pierwszym od 1997 r. trenerem, który w debiucie w reprezentacji Polski odniósł zwycięstwo. Były trener Cracovii czy Jagiellonii dał zadebiutować  4 zawodnikom: Patrykowi Pedzie i Patrykowi Dziczkowi, którzy rozpoczęli w pierwszym składzie, a także Jakubowi Piotrowskiemu oraz Filipowi Marchwińskiemu, którzy weszli z ławki w drugiej połowie.

Świetne wiadomości z Tirany

Miesiąc temu Albańczycy „pogrzebali” selekcjonera Fernando Santosa, który po porażce 0:2 został zwolniony ze stanowiska. Dziś w meczu z Czechami podopieczni Sylvinho „zagrali dla Polaków”. Pokonali bowiem reprezentację Czech 3:0. Kolejny raz kapitalnym uderzeniem z dystansu popisał się Asani, który strzelił na 1:0. Kilka minut przed przerwą piłkę do albańskiej bramki skierował Mojmir Chytil. Uczynił to jednak ręką, za co obejrzał drugą żółtą kartkę i w konsekwencji został wyrzucony z boiska. W drugiej połowie 2 bramki dołożył zmiennik – Taulant Seferi.

Dzięki zwycięstwu Albanii sprawa awansu na przyszłoroczne EURO znów zależy tylko od naszych piłkarzy. Jeśli wygrają pozostałe 2 mecze (z Mołdawią oraz z Czechami), awansują do turnieju finałowego bez konieczności gry w barażach.

Haaland pnie się w rankingu

Ciekawie prezentuje się sytuacja w grupie A. Zajmujący ostatnie miejsce Cypr podejmował u siebie Norwegię, która chce zaatakować miejsca premiowane bezpośrednim awansem. Mecz był jednostronny, o czym świadczy wynik – goście wygrali 4:0, a dwa gole strzelił Erling Haaland. Tym samym napastnik Manchesteru City po 27 spotkaniach w narodowych barwach ma na koncie 27 goli, co daje mu miano drugiego najlepszego strzelca w historii reprezentacji Norwegii. Przed nim pozostał tylko Jorgen Juve, który strzelił 33 gole.

W tym samym czasie odbywał się pojedynek na szczycie grupy. Na Estadio de la Cartuja Hiszpania mierzyła się z rewelacją eliminacji – reprezentacją Szkocji. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem gospodarzy 2:0 po golach Moraty i Oihana Sanceta. Było to ważna wygrana La Furia Roja, ponieważ pozwoliła zachować dystans nad czającą się za plecami Norwegią, a także zbliżyć się do liderujących Szkotów na 3 punkty, mając rozegrany jeden mecz mniej.