Po wygranej w Nagrodzie Rulera i Derby Jolly Jumper będzie skupiał na sobie uwagę kibiców na Torze Służewiec w najbliższy weekend. Niedzielna gonitwa o Nagrodę St. Leger może spowodować, że przejdzie on do historii.

Nagroda Rulera, Derby i Nagroda St. Leger składają się na tzw. Potrójną Koronę Służewca – dwie pierwsze gonitwy rozgrywane są w gronie koni trzyletnich pełnej krwi angielskiej, trzecia jest gonitwą porównawczą rocznika derbowego ze starszymi folblutami – a zarazem najdłuższą odsłoną Potrójnej Korony. W tym roku na dystans 2600 m wybiegnie sześć koni, a wśród nich triumfator Rulera i Derby. Tym samym pojawia się szansa na piętnastą w historii, a pierwszą od czterech lat trójkoronację, kiedy to trzy służewieckie klasyki wygrał Fabulous Las Vegas.

Jolly Jumper będzie jedynym trzylatkiem w stawce. Do maszyny startowej wejdą też rok starsi Trollstroem i Zanzily Passion, a także dwaj pięciolatkowie – Luaithrion i Night Tornado. Ten ostatni to jedna z największych gwiazd Toru Służewiec – Koń Roku 2021, zwycięzca St. Leger sprzed dwóch lat i ubiegłorocznej Wielkiej Warszawskiej (w zeszłym roku niepokonany, biegł również w Nagrodzie Golejewka i Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego). To właśnie pojedynek Jolly Jumpera z Night Tornado ma elektryzować publiczność, która w niedzielę pojawi się na Służewcu.

„Supportem” dla St. Leger będzie Nagroda SK Krasne, przeznaczona dla trzyletnich i starszych klaczy, rozgrywana na dystansie 2000 m. Patrząc na przebieg sezonu 2022 nie jest zaskoczeniem, że zdominują tę gonitwę przedstawicielki stajni Westminster – Warszawa Express, Lady Iwona, Moonu oraz rok starsza Virago Westminster. Przeciwko tej koalicji wystąpi tylko jedna przedstawicielka Pegzy – Chibani. Główną faworytką jest Lady Iwona – tegoroczna oaksistka i wicederbistka.

Fani sprintu skupią się na Nagrodzie Deer Leapa – na 1300 m pobiegną m.in. Jenny of Success, Emiliano Zapata, którzy toczyli piękną walkę trzy tygodnie temu w Nagrodzie Syreny (tym razem zabraknie Timemastera), ale także Blizbor, Dakini, Lady Gabi i Feothan. Ponadto rozegranych będzie kilka gonitw koni 2-letnich – polecanych specjalnej uwadze tym, którzy myślami są już przy sezonie 2023 – a także grupowe gonitwy trzylatków i starszych koni, w tym trzyletnich arabów o Nagrodę Gangesa.

 

Foto: materiały prasowe Toru Służewiec

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Z wykształcenia hungarysta, z pasji dziennikarz i komentator sportowy, członek Klubu Dziennikarzy Sportowych i Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS), uczestnik Programu dla Młodych Reporterów AIPS, miłośnik sportów olimpijskich, naiwny idealista