Garmisch-Partenkirchen to drugi przystanek 71. Turnieju Czterech Skoczni. W tym olimpijskim miasteczku czekają nas sylwestrowe kwalifikacje i noworoczny konkurs. 

Grosse Olympiaschanze to obiekt, który gościł Igrzyska Olimpijskie w 1936 roku. Aktualna skocznia powstała w 2007 roku. Jej punkt K umiejscowiony jest na 125 metrze a rozmiar to 142 metry. Rekordzistą jest Dawid Kubacki, który w noworocznym konkursie dwa lata temu poszybował na odległość 144 metrów. Najwięcej, bo czterokrotnie w Ga-Pa triumfował Jenss Weifslog. W ubiegłym sezonie najlepszy okazał się Japończyk, Ryoyu Kobayashi przed Niemcem, Markusem Eisenbichlerem i Słoweńcem, Lovro Kosem. Z aktualnych zawodników, tylko Kobayashi dwukrotnie wygrywał na tym obiekcie, wcześniej w 2019 roku. 

Starszym Polakom Garmisch-Partenkirchen kojarzy się z niebotycznym rekordem Adama Małysza w 2001 roku. Orzeł z Wisły nigdy nie wygrał jednak noworocznego konkursu, był czterokrotnie na podium. Młodsi widzowie mają w pamięci rekord Dawida Kubackiego i zwycięstwo „Mustafa” w 2021 roku. W 2018 wygrywał także Kamil Stoch, gdy był najlepszy we wszystkich czterech konkursach. Grosse Olympiaschanze jest w ostatnich latach bardzo szczęśliwa dla biało-czerwonych. Od 2017 roku tylko w ubiegłym sezonie nie było Polaka na podium noworocznych zawodów. Chyba pora na to podium wrócić, nieprawdaż?

W porównaniu z Oberstdorfem lista startowa wzbogaciła się o grupę krajową reprezentacji Niemiec. O występ w noworocznym konkursie powalczy 67 zawodników z siedemnastu reprezentacji narodowych. W tym gronie jest sześciu Polaków – Jan Habdas, Stefan Hula, Paweł Wąsek, Kamil Stoch, Piotr Żyła oraz Dawid Kubacki.

Podczas rywalizacji w Garmisch-Partenkirchen wiatr znów może lekko namieszać. Prognozowane są porywy nawet do 11 m/s. Będzie panować także wiosenna aura, bo w porze noworocznego konkursu może być nawet 14 stopni Celsjusza. Sylwestrowe kwalifikacje zaplanowano na 14:00, wcześniej od 11:30 zostaną rozegrane dwie serie treningowe. Zawody również rozpoczną się o 14:00. Relacje w Radio GOL. Zapraszamy!

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Student dziennikarstwa i pasjonat sportu. Zakochany w hiszpańskim futbolu od rywalizacji Messi vs Ronaldo w La Liga. Tworząc artykuły popijam yerba mate.