Po trzech latach przerwy spowodowanych obostrzeniami Puchar Świata wraca do Sapporo. W ten weekend na wyspie Hokkaido czekają nas, aż trzy konkursy indywidualne. Potrzebne będą budziki. 

Ōkurayama to skocznia położona w Japonii, dokładniej na wyspie Hokkaido. Pierwszy obiekt otwarto w 1931 roku, a od 1980 odbywają się tutaj zawody Pucharu Świata. Aktualnie punk K wynosi 123 metry, HS to 137 metrów. Rekordzistą Ōkurayamy jest Kamil Stoch, który 26.01.2019 roku poszybował na odległość 148,5 metra. Najwięcej zwycięstw w trakcie zmagań w Sapporo odniósł Norweg, Roar Ljoekelsoey, który triumfował pięciokrotnie. Ostatni konkurs odbył się w lutym 2020 roku. Zwyciężył w nim Austriak, Stefan Kraft przed Niemcem, Stephanem Leyhe i Japończykiem, Ryoyu Kobayashim. Kraft był najlepszy w trzech z ostatnich czterech konkursów w Sapporo, a raz był drugi. 

Sapporo kojarzy się Polakom ze złotym medalem Wojciecha Fortuny podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku. W tym mieście, ale na mniejszym obiekcie Mistrzem Świata w 2007 roku został Adam Małysz. Orzeł z Wisły triumfował jednak na Ōkurayamie dwukrotnie w 2001 roku. Jedno zwycięstwo odniósł także Kamil Stoch w 2017 roku, a dzień wcześniej najlepszy był Maciej Kot. W 2020 roku na trzecim stopniu podium stał Dawid Kubacki. 

W tym roku, aż trzy konkursy indywidualne sprawiły, że obsada zawodów na wyspie Hokkaido jest bogata. Do Japonii Thomas Thurnbichler zabrał pięciu Polaków: Aleksandra Zniszczoła, Pawła Wąska, Kamila Stocha, Piotra Żyłe i Dawida Kubackiego. To w liderze Pucharu Świata upatrujemy szansy na Mazurka Dąbrowskiego pod Ōkurayamą. Kubacki ma aktualnie serię dziewięciu konkursów z rzędu na podium. 

W ten weekend fani skoków narciarskich będą musieli nastawiać budziki. Początek piątkowego i sobotniego konkursu zaplanowano na 8:00. Półtorej godziny wcześniej mają odbywać się kwalifikacje. Prawdziwe wyzwanie to zawody w nocy z soboty na niedzielę, które planowane są na 2:00 czasu polskiego. Podczas tego weekendu znów jednak ma dać znać o sobie pogoda, w szczególności wiatr więc trzeba być przygotowanym na zmiany w programie. 

 

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Student dziennikarstwa i pasjonat sportu. Zakochany w hiszpańskim futbolu od rywalizacji Messi vs Ronaldo w La Liga. Tworząc artykuły popijam yerba mate.