Ryoyu Kobayashi
Ryoyu Kobayashi | źródło: commons.wikimedia.org | fot. YK

W piątkowym konkursie indywidualnym w Rasnovie zwyciężył Japończyk – Ryouyu Kobayashi. Na drugim miejscu uplasował się Polak – Kamil Stoch, a podium zamknął Niemiec – Karl Geiger. Nieoczekiwanie prowadzący od samego początku Norweg – Halvor Egner Granerud został zdyskwalifikowany.

Do pierwszej serii przystąpiło siedmiu Biało-Czerwonych w składzie: Paweł Wąsek, Klemens Murańka, Jakub Wolny, Andrzej Stękała, Piotr Żyła, Dawid Kubacki oraz Kamil Stoch.

Jako pierwszy swój skok oddał Paweł Wąsek (89,5 m) z nie najlepszą notą, plasując się na 11. lokatę, która nie była najpewniejsza, bo po nim startowało jeszcze 25 skoczków. Klemens Murańka (93 m) oraz Jakub Wolny (93,5 m) oddali dobre skoki, co umożliwiło im awans do serii finałowej.

Andrzej Stękała, który w Zakopanem ustanowił swój rekord życiowy stając na podium na 2. miejscu tym razem nie podołał i oddał skok dający mu 13. lokatę po swoim skoku.

Najlepszym z Polaków, który oddał drugą najdłuższą odległość znalazł się Dawid Kubacki (95,5 m) z obiecującym miejscem na podium. Po serii pierwszej zajął 3. miejsce.

Wielkim zaskoczeniem było wystąpienie Austriaka – Manuela Fettnera (96 m), który po pierwszej serii był liderem razem z Halvorem Egnerem Granerudem (94 m)!

Jako jedyny z Polaków do serii finałowej nie zakwalifikował się Paweł Wąsek (89,5 m), który znalazł się na 31. pozycji.

31. Paweł Wąsek 89,5 m -15,9

W serii finałowej pierwszym Polakiem, który oddał skok był Andrzej Stękała (90 m), który ostatecznie objął 23. lokatę tak jak w pierwszej serii.

Niestety Jakub Wolny (85,5 m) oraz Klemens Murańka (89,5 m) skoczyli o ponad 4 metry krócej, co spowodowało, że znaleźli się na końcu „drugiej dziesiątki”.

Chwilę po skoku Markusa Eisenbichlera, który startował jako „18” po pierwszej serii, po fazie kontrolnej okazało się, że został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon!

Dawid Kubacki (95 m), Piotr Żyła (96 m) oraz Kamil Stoch (97,5 m) znaleźli się w pierwszej „szóstce”. Zaskoczeniem były ich próby, ponieważ po obiecującym skoku Kubackiego z pierwszej serii, znalazł się na miejscu 5., a Stoch awansował z 9. lokaty na podium!

Zanim doszło do dekoracji nastąpiła kolejna zaskakująca dyskwalifikacja – Halvor Egner Granerud tak samo jak Markus Eisenbichler miał nieprzepisowy kombinezon. Dzięki tej sytuacji zwycięzcą został Ryoyu Kobayaski (98,5 m), a Kamil Stoch uplasował się na drugim miejscu. Niemiec – Karl Geiger (96,5 m) awansował na podium z notą 255,7 pkt, tylko o 0,1 pkt niższą od Dawida Kubackiego!

Skrócone wyniki końcowe:

Miejsce Zawodnik I seria II seria Strata (pkt)