Przed nami ostatnie starcie w ramach 1/8 finałów Mistrzostw Świata i zarazem drugie starcie wewnątrz europejskie. Portugalia zagra ze Szwajcarią. Zapraszamy na zapowiedź. 

Będzie to trzecie starcie tych drużyn w tym roku kalendarzowym. Obie drużyny zagrały ze sobą dwukrotnie w Lidze Narodów, gdzie w meczach mają po jednym zwycięstwie. Kto okaże się lepszy na światowej scenie?

Gospodarze wygrali swoją grupę, pomimo odniesionej porażki w ostatnim spotkaniu. Portugalia będzie chciała awansować do ćwierćfinału mistrzostw świata dopiero po raz trzeci, wcześniej robiła to w 1966 i 2006 roku. Jednak nie udało im się wygrać żadnego z ostatnich pięciu meczów pucharowych na turnieju, przegrywając każdy ostatnich czterech, wliczając w to porażki na tym etapie w 2010 (0:1 z Hiszpanią) i w 2018 (1:2 z Urugwajem). Ostatnią drużyną, która zachowała czyste konto przeciwko Portugalii na mundialu, były Niemcy w 2014 roku (4:0), a Portugalia strzeliła przynajmniej raz w każdym z ostatnich dziewięciu meczów w rozgrywkach od tamtej pory (16 bramek). Cristiano Ronaldo (6) i Bruno Fernandes (2) strzelili dokładnie połowę z 16 goli w tym okresie. Wszystkie osiem bramek zdobytych przez Cristiano Ronaldo na Mistrzostwach Świata padło w fazie grupowej rozgrywek, co stanowi największą liczbę bramek strzelonych przez zawodnika w historii turnieju, który nigdy nie zdobył bramki w rundzie pucharowej (obok Lionela Messiego). Ronaldo nie trafił jeszcze do bramki w żadnym ze swoich sześciu występów w fazie pucharowej dla Portugalii na Mistrzostwach Świata, mimo rozegrania 514 minut i 25 prób zdobycia bramki. Bruno Fernandes był bezpośrednio zaangażowany w zdobycie czterech bramek w dwóch występach dla Portugalii na Mistrzostwach Świata 2022 (dwa gole, dwie asysty). To najwięcej ze wszystkich graczy w fazie grupowej, razem z Kylianem Mbappé i Álvaro Moratą (4).

Goście swoją promocję uzyskali z drugiej pozycji, gromadząc łącznie sześć punktów. Portugalia i Szwajcaria mierzyły się ze sobą sześć razy w XXI wieku, a obie drużyny wygrały po trzy mecze. Ich jedyne poprzednie starcie na dużym turnieju (mistrzostwa świata i euro) miało miejsce na kontynencie, gdzie Szwajcaria wygrała 2: 0 w 2008. Szwajcaria wygrała dwa mecze w fazie grupowej Mistrzostw Świata 2022 i po raz pierwszy w historii będzie chciała wygrać trzy mecze w jednym turnieju Pucharu Świata. Gol Xherdana Shaqiriego przeciwko Serbii po ostatnim meczu sprawił, że został pierwszym zawodnikiem, który strzelił gola w trzech turniejach mistrzostw świata dla Szwajcarii (2014, 2018 i 2022). Jeśli Shaqiri strzeli gola w tym meczu, zrówna się z Josefem Hügim (6) i zostanie najlepszym strzelcem Szwajcarii w historii mistrzostw świata (obecnie ma pięć goli). Manuel Akanji do tej pory przeniósł piłkę na odległość 888 metrów podczas Mistrzostw Świata 2022. Rzeczywiście, tylko trzech graczy przeniosło piłkę dalej niż Szwajcar w fazie grupowej, a każdy z tych trzech graczy był kolegami z drużyny Manchesteru City: John Stones (1080 m), Nathan Aké (1001 m) i Rodri (992 m).

Początek spotkania o godzinie 20:00

UDOSTĘPNIJ