Rok 2021 zmierza ku końcowi i trzeba przyznać, że obfitował w wiele dużych imprez sportowych, jak chociażby mistrzostwa europy w piłce nożnej czy igrzyska olimpijskie. Zapraszam na pierwszą część podsumowania najważniejszych wydarzeń w świecie sportu.

STYCZEŃ

Turniej Czterech Skoczni – 69. edycja padła łupem Kamila Stocha, dla którego było to już  trzecie zwycięstwo w tym cyklu. Polscy skoczkowie radzili sobie podczas niego bardzo dobrze, czego dowodem oprócz zwycięstwa Stocha jest trzecie miejsce Dawida Kubackiego.

Reprezentacja Polski w piłce nożnej – W styczniu doszło do zwolnienia Jerzego Brzęczka z funkcji selekcjonera pierwszej kadry. Zbigniew Boniek, ówczesny prezes PZPN, postanowił zatrudnić w jego miejsce Paulo Souse, byłego trenera m.in. Fiorentiny czy Bordeaux.

ATP Delray Beach Open –  W turnieju rangi ATP 250, rozgrywanym w amerykańskim Delray Beach, najlepszy okazał się Hubert Hurkacz. Dla Polaka był to drugi wygrany turniej w historii. W wielkim finale wrocławianin wygrał z Sebastianem Kordą.

Szczyt K2 – Historycznego czynu dokonała grupa dziesięciu wspinaczy z Nepalu, którzy jako pierwsi w historii zdobyli szczyt K2 zimą. Do tego momentu pozostawał jedynym „ośmiotysięcznikiem” niezdobytym w sezonie zimowym.

LUTY

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym – Piotr Żyła zdobył złoty medal na skoczni normalnej w Oberstdorfie. Dla Polaka było to drugie złoto w historii mistrzostw świata.

WTA Adelaide International – Iga Świątek zwyciężyła turniej rozgrywany na australijskich kortach. Dla Polki był to drugi wygrany turniej WTA w seniorskiej karierze. W finale Idze uległa Belinda Bencic ze Szwajcarii.

Klubowe Mistrzostwa Świata w piłce nożnej – Bayern Monachium z Robertem Lewandowskim w składzie sięgnął po to trofeum. W finale rozgrywek ekipa z Bawarii pokonała meksykańskie Tigres 1:0.

MARZEC

Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce – Rozgrywane w Toruniu mistrzostwa były dla reprezentantów Polski bardzo udane. Kadra zdobyła aż dziesięć medali i zajęła ostatecznie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Złoto w biegu na 800 metrów zdobył Patryk Dobek, srebro wywalczył Mateusz Borkowski na tym samym dystansie, Marcin Lewandowski na dystansie 1500 metrów, Michał Haratyk w pchnięciu kulą. Z kolei wśród Pań w biegu na 800 metrów druga była Joanna Jóźwik, na dystansie 400 metrów srebro padło łupem Justyny Świętej-Ersetic. Brązowe krążki zdobyli Piotr Lisek w konkursie skoku o tyczce, Paweł Wiesiołek w siedmioboju, Angelika Cichocka w biegu na 800 metrów oraz sztafeta pań na dystansie 4×400 metrów w składzie Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik, Kornelia Lesiewicz, Aleksandra Gaworska.

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym – polska reprezentacja zdobyła brązowy medal mistrzostw świata w konkursie drużynowym. Skład Polaków prezentował się następująco – Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Andrzej Stękała.