Dwie gonitwy Brititsh Champions Series mogli oglądać kibice wyścigów konnych przedostatniego dnia Royal Ascot 2022. Najbardziej prestiżowe nagrody trafiły w piątek do Perfect Powera i Inspiral.

Piątek na torze w Ascot rozpoczęła gonitwa Albany Stakes. Spośród biegnących dwuletnich klaczy najszybciej dystans 6 furlongów pokonała Meditate, prowadząc praktycznie od startu do mety i o 1 i 3/4 długości pokonując resztę stawki, na czele z Mawj.

Po tej „rozgrzewce” widzowie mogli emocjonować się gonitwą w ramach British Champions Series – na tym samym dystansie konie trzyletnie pobiegły w Commonwealth Cup. Na ostatnie dwa furlongi konie wjechały ławą, a najlepszy finisz zaprezentował Perfect Power, który w celowniku znalazł się o 1 i 1/4 długości przed Flaming Ribem.

W Nagrodzie Księcia Edynburga, rozgrywanej na półtorej mili, wystąpił koń królowej Elżbiety II, Just Fine, nie odgrywając jednak w gonitwie większej roli. Po wyjściu na finiszową prostą Ajero wyprzedził rozprowadzającego bieg Longbourna, jednak na niecałe 300 m przed celownikiem na czoło wysunął się atakujący ze środka stawki Candleford i ostatecznie to on wygrał z przewagą aż sześciu długości nad Ajero.

Wydarzeniem dnia była gonitwa Coronation Stakes, przeznaczona wyłącznie dla trzyletnich klaczy, biegana po „starej mili” toru w Ascot. W zapowiadanym pojedynku Cachet z Inspiral triumfatorka tegorocznej Nagrody 1000 Gwinei w Newmarket nadawała tempo gonitwie, jednak zabrakło jej sił na finisz. Ten z kolei zaprezentowała jej największa rywalka – Inspiral objeła prowadzenie na furlong przed celownikiem, w którym znalazła się o 4 i 3/4 długości przed drugą Spendarellą.

Na milę po prostej biegły natomiast trzylatki w kolejnej gonitwie – handikapie Sandringham Stakes. Decydujący był również ostatni furlong, na którym rywalizowały Heredia i Crenelle, a później do walki włączyła się również Zanbaq, będąc w stanie jednak odebrać tylko drugie miejsce Crenelle i przegrywając o długość ciała z Heredią. Kolejne rozczarowanie przeżyła królowa – jej Discretion zajęła 14. miejsce.

Tylko sześć koni stanęło na starcie Nagrody Króla Edwarda VII. Kunszt pokazał Changingoftheguard, który rozprowadził półtoramilową gonitwę, ale zostawił sobie dość siły na finisz, aby obronić się przed atakującym polem Grand Alliance, który w celowniku przegrał z faworytem tylko o krótki łeb.

Czwarty dzień Royal Ascot zakończył sprinterski handikap na 5 furlongów o Nagrodę Pałacu Holyrood. Na furlong przed celownikiem wydawało się, że pewne zwycięstwo odniesie Peggy Sioux, jednak w końcówce dogonili ją Latin Lover i Nymphadora, wygrywając kolejno o pół długości i o krótki łeb. Na 13. miejscu zakończył gonitwę Spring is Sprung należący do Jej Królewskiej Mości.

W sobotę zakończy się pięciodniowy festiwal wyścigów konnych w Ascot. Wydarzeniem dnia będzie Nagroda Platynowego Jubileuszu – rozgrywana po raz pierwszy pod tą nazwą, podobnie jak przed dziesięcioma i dwudziestoma laty przechrzczona dla uczczenia okrągłej rocznicy panowania Elżbiety II. Jej Królewska Mość wystawia na dystans sześciu furlongów King’s Lynna – siódmego we wtorkowej Nagrodzie Trybuny Królewskiej. Wśród rywali będą m.in. zwycięzca ubiegłorocznej Sussex Stakes w  Goodwood, Alcohol Free – świetny miler, rzadko jednak biegający na krótszych dystansach.

Plan ostatniego dnia Royal Ascot 2022 uzupełniają Chesam Stakes, Jersey Stakes, Hardwicke Stakes, Wokingham Stakes, Golden Gates Stakes oraz Nagroda Królowej Aleksandry – najdłuższa na świecie gonitwa, rozgrywana na dwie mile, 5 furlongów i 143 jardy (4355 metrów).

 

Autor: Wojciech Nowakowski
Foto: materiały prasowe Royal Ascot

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.