Już jutro w Crucible Theatre w Sheffield rozpoczną się 86. Mistrzostwa Świata. Czy Ronnie O’Sullivan obroni tytuł i stanie się najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii? 

Od 1977 roku Crucible Theatre jest areną Mistrzostw Świata w Snookerze. 32 zawodników od jutra w tej arenie zawalczy między sobą w piętnastym i zarazem ostatnim turnieju rankingowym w sezonie 2022/23. Faworytów na papierze jest wielu, ale w drabince znajdziemy też takie nazwiska, które będą chciały sprawdzić niespodziankę. Wielu ekspertów stawia nazwisko Ronniego O’Sullivana w gronie wąskich faworytów tegorocznego czempionatu. Osiągnięcia popularnej „Rakiety” z tego sezonu mówią jednak, że może być ciężko w walce o końcowy sukces. 

Czy Ronnie obroni tytuł?

Ronnie O’Sullivan w tym sezonie grał słabo. Owszem wygrywał dwa turnieje nierankingowe: Champions of Champions i Hong Kong Masters, jednakże pozostała część sezonu już nie była tak dobra. W turniejach rankingowych dochodził tylko do ćwierćfinałów.

47-latek poniósł w tym sezonie wiele zaskakujących porażek jak np. z Tianem Pengfeiem 0:5 w ćwierćfinale Welsh Open, z Ding Junhuiem 0:6 w tej samej fazie UK Championship, czy też w 1/32 finału Northen Ireland Open odpadał po porażce 3:4 z Davidem Gracem.

Historia pokazała, że Ronnie mógł nie grać przez cały sezon, a na Mistrzostwa potrafił się na tyle zmobilizować, by zdobyć tytuł. W sezonie 2012/13 nie rozegrał żadnego meczu. Ogłosił nawet zakończenie kariery. W lutym 2013 roku 7-krotny Mistrz Świata ogłosił chęć powrotu i obrony tytułu Mistrza Świata co też uczynił. 6 maja obronił tytuł pokonując w finale Barry’ego Hawkinsa 18:12.

W rozmowie z brytyjskim Eurosportem Ronnie zdradził, kogo uważa za najgroźniejszego rywala w walce o ósmy tytuł:

– Myślę, że przed imprezą można sprawdzić wyniki i powiedzieć: ten facet jest w formie. Ale tak naprawdę o tym, kto jest naprawdę groźny, przekonamy się zapewne dopiero na etapie ćwierćfinałów – powiedział w rozmowie z Eurosportem.

– Jest wielu dobrych graczy, takich jak Shaun Murphy, Judd Trump, Neil Robertson, John Higgins, Mark Allen, Dinh Junhui – wymieniał Anglik. – To są świetni gracze, a Shaun pokonał Marka Selby’ego w ostatnim turnieju. I zrobił to też w poprzednim – przypomniał.

– Wszyscy w pewnym sensie pokonują siebie nawzajem. Trudno jest więc wskazać, że teraz wygra ten lub tamten. Selby przecież spisywał się świetnie, również wygrywał ważne turnieje. Zdecydowanie jest w formie – stwierdził O’Sullivan. – To są mistrzostwa świata. To jest zupełnie inny rodzaj walki i dużo snookera do rozegrania w Sheffield – dodał.

W pierwszym meczu O’Sullivan zagra z Pangiem Junxu. Jeśli pokona niżej notowanego Chińczyka, to w drugim meczu zagra za zwycięzcą z pary Ding Junhui i Hossein Vafaei. 

Pozostali faworyci

Jak zwykle poza O’Sullivanem jest szerokie grono faworytów do tytułu. Na pierwszy szereg wysuwa się Mark Allen, przez wielu nazywany zawodnikiem sezonu. Irlandczyk z Północy w tym sezonie wygrywał trzy turnieje: Northen Ireland Open, UK Championship oraz World Grand Prix, a w British Open przegrał dopiero w samym finale z Ryanem Dayem. W najbliższych zawodach będzie bardzo groźnym przeciwnikiem dla wielu zawodników.

Judd Trump jest aktualnym Wicemistrzem Świata. Od czasu zdobycia swojego jedynego dotychczas tytułu mistrzowskiego w 2019 roku 34-latek nie może odzyskać swej dobrej dyspozycji. W tym sezonie wygrał tylko jeden bardzo prestiżowy turniej Masters na początku stycznia. Tam jednak niewiele brakowało, a przegrałby już w pierwszym meczu z Ryanem Dayem. Są opinie, że nawet Trump powinien przegrać tamto spotkanie. Tak się jednak nie stało, gdyż w finale po dobrej grze pokonał samego Marka Williamsa. Czy tak jak rok temu „The Ace in the Pack” zepnie się i pokusi się o sprawienie niespodzianki?

Pod koniec sezonu przypomniał o sobie Shaun Murphy.  Były Mistrz Świata z 2005 roku w ostatnich latach mocno spuścił z tonu. Seryjnie odpadał z turniejów w pierwszych rundach. Stał się też obiektem drwin, kiedy w jednym z turniejów tzw. Potrójnej Korony przegrał z zawodnikiem o statusie amatora, któremu wypomniał po meczu, że amatorzy w ogóle nie powinni być dopuszczeni do startów w turniejach. W tym roku popularny „Magik” wreszcie się pozbierał i pod koniec sezonu zaczął grać na miarę swych możliwości. Wygrał Players Championship i Tour Championship, a w finale Welsh Open przegrał po zaciętym starciu z Robertem Milkinsem. Czy Murphy powtórzy swój wyczyn z 2005 roku?

Poza Markiem Allenem, Juddem Trumpem i Shaunem Murphym wysoko  stoją akcję takich zawodników jak: Mark Selby, Mark Williams, John Higgins i Neil Robertson.

Pierwsza runda

Pewnych udziału w Mistrzostwach Świata było 16. najlepszych zawodników sklasyfikowanych na podstawie oficjalnego rankingu światowej federacji, a dokładniej są to: Ronnie O’Sullivan, Mark Selby, Mark Allen, Shaun Murphy, Judd Trump, Neil Robertson, Kyren Wilson, Mark Williams, Luca Brecel, John Higgins, Alister Carter, Jack Lisowski, Robert Milkins, Stuart Bingham, Gary Wilson i Ding Junhui. Poza tym odbyły się specjalne kwalifikacje, które wyłoniły pozostałych 16. uczestników turnieju. Najlepszymi w kwalifikacjach okazali się: Ryan Day, Anthony McGill, David Gilbert, Hossein Vafaei, Ricky Walden, Jimmy Robertson, Matthew Selt, Joe Perry, Noppon Saengkham, Pang Junxu, Fan Zhengyi, Jak Jones, Elliot Slessor, Wu Yize. David Grace, Si Jiahui. 

Po losowaniu drabinki znamy pary 1. rundy Mistrzostw Świata 2023:

Ronnie O’Sullivan – Pang Junxu,

Ding Junhui – Hossein Vafaei, 

Luca Brecel – Ricky Walden,

Mark Williams – Jimmy Robertson, 

Judd Trump – Anthony McGill,

Jack Lisowski – Noppon Saenghkam,

Robert Milkins – Joe Perry,

Shaun Murphy – Si Jiahui,

Mark Allen – Fan Zhengyi,

Stuart Bingham – David Gilbert,

Allister Carter – Jak Jones,

Neil Robertson – Wu Yize,

Kyren Wilson – Ryan Day,

John Higgins – David Grace,

Gary Wilson – Elliot Slessor,

Mark Selby – Matthew Selt,

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że faworyci mają łatwych przeciwników w pierwszej rundzie. Historia pokazała jednak nie raz, że tzw. outsiderzy często sprawiali niespodzianki i potrafili zajść daleko. Jak będzie w tym roku?

Krzysztof Małek

 

 

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.