Pia Skrzyszowska i Adrianna Sułek to największe gwiazdy lekkoatletycznej reprezentacji Polski na młodzieżowe mistrzostwa Europy (do lat 23) w Tallinnie. Impreza zaplanowana jest w dniach 8-11 lipca. W sumie wystąpią 54 osoby i trzy sztafety.

Fenomenalna w tym sezonie 20-letnia Skrzyszowska wystąpi na swoim koronnym dystansie 100 m ppł oraz wspomoże sztafetę 4×100 m. Warszawianka niedawno w Poznaniu wywalczyła dwa tytuły mistrzyni Polski – właśnie w biegu płotkarskim oraz na 100 m. Ma też już przepustkę na igrzyska w Tokio, więc zawody w Tallinnie – choć w jej grupie wiekowej – będą tylko dla niej przerywnikiem w treningu. W tym sezonie trenująca ze swoim ojcem zawodniczka uzyskała na 100 m ppł czas 12,80.

Jej zdaniem stać ją w tym sezonie na jeszcze szybsze bieganie – być może nawet poniżej 12,70.

„Nie chcę zapeszać. Mam jeszcze pewne rzeczy do zrobienia w technice. Do tego trzeba między płotkami dobrać odpowiednią prędkość, bo szybkościowo jestem bardzo dobrze przygotowana” – oceniła niedawno.

Właśnie na igrzyskach w Tokio ma być szczyt formy i tam można po niej oczekiwać kolejnych „życiówek”. Na tę chwilę marzeniem jest awans do finału, ale młodziutka lekkoatletka zawsze startuje w myśl zasady, aby jak najmniej rywalek było przed nią, a najlepiej żadna.

W Tallinnie Skrzyszowska ma być też wzmocnieniem dla sztafety 4×100 m.

„W niej zobaczymy też m.in. Klaudię Adamek, która imponowała podczas World Athletics Relays na początku maja. Szans medalowych możemy też wypatrywać w starcie siedmioboistki Adrianny Sułek, czy chodziarza Łukasza Niedziałka. Optymistycznie możemy też spojrzeć na występ Kingi Królik, która jest wiceliderką europejskich tabel w biegu na 3000 metrów z przeszkodami” – powiedział szef szkolenia młodzieży w PZLA Marcin Góra.

Mistrzostwa Europy U23 w Tallinnie rozpoczną się 8 lipca i potrwają do niedzieli 11 lipca. Pierwotnie gospodarzem zawodów miało być Bergen, ale przed kilkoma tygodniami Norwedzy – ze względu na pandemię COVID-19 i obostrzenia dot. przekraczania granic – wycofali się z organizacji. Stolica Estonii poprzednio była gospodarzem młodzieżowych mistrzostw Europy przed sześciu laty. Tydzień po młodzieżowcach na stadionie Kadrioru o mistrzostwo Europy powalczą juniorzy.

Skład reprezentacji na ME U23:

K O B I E T Y

100 m Klaudia Adamek (Gwardia Piła) Magdalena Stefanowicz (AZS AWF Katowice) Paulina Guzowska (AZS AWF Katowice)

200 m Guzowska (AZS AWF Katowice) Julia Polak (TL ROW Rybnik)

400 m Aleksandra Formella (SKLA Sopot) Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz) Natalia Wosztyl (RLTL Optima Radom)

800 m Adrianna Czapla (AZS AWF Katowice) Margarita Koczanowa (AZS AWF Kraków)

1500 m Klaudia Kazimierska (LKS Vectra Włocławek) Eliza Megger (LKS Pszczyna) Aleskandra Płocińska (SRS Kondycja Piaseczno)

5000 m Julia Afelt (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) Oliwia Sarnecka (MKL Szczecin) Beata Topka (ULKS Talex Borzytuchom)

10 000 m Sarnecka (MKL Szczecin) Topka (ULKS Talex Borzytuchom)

400 m ppł Wosztyl (RLTL Optima Radom) Anna Maria Gryc (AZS AWF Warszawa)

100 m ppł Zuzanna Hulisz (MKL Toruń) Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa) Klaudia Wojtunik (AZS Łódź)

3000 m z przeszkodami Kinga Królik (UKS Azymut Pabianice) Emilia Mikszuta (SKLA Sopot)

wzwyż Wiktoria Miąso (CWKS Resovia Rzeszów)

trójskok Natalia Mach (AZS AWF Katowice)

kula, młot Ewa Różańska (AZS AWF Warszawa)

dysk Weronika Muszyńska (AZS UMCS Lublin) Nina Staruch (AZS AWF Warszawa)

oszczep Małgorzata Maślak (ULKS Tychowo)

siedmiobój Edyta Bielska (MLUKS Mokasyn Płoty) Julia Słocka (AZS AWF Warszawa) Adrianna Sułek (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL)

sztafeta 4×100 m Adamek (Gwardia Piła) Stefanowicz (AZS AWF Katowice) Guzowska (AZS AWF Katowice) Polak (TL ROW Rybnik) Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa) Adrianna Gąsior (AZS AWF Wrocław) Alicja Struzik (AZS AWF Kraków)

sztafeta 4×400 m Formella (SKLA Sopot) Gacka (BKS Bydgoszcz) Wosztyl (RLTL Optima Radom) Gryc (AZS AWF Warszawa) Karolina Łozowska (AZS AWF Katowice) Aleksandra Wsołek (AZS AWF Kraków)

M Ę Ż C Z Y Ź N I

200 m Damian Trzaska (MKS Bank BS Płońsk) Patryk Wykrota (OŚ AZS Poznań) Łukasz Żok (ALKS AJP Gorzów Wielkopolski)

1500 m Szymon Żywko (AZS UMCS Lublin)

5000 m, 10 000 m Aleksander Wiącek (OKS Start Otwock)

110 m ppł Krzysztof Kiljan (AZS AWF Warszawa) Olgierd Michniewski (RLTL Optima Radom)

400 m ppł Krzysztof Hołub (AZS UMCS Lublin) Sebastian Urbaniak (LKS Vectra Włocławek)

3000 m z przeszkodami Mikołaj Czeronek (WKS Śląsk Wrocław)

w dal Piotr Tarkowski (AZS AWF Biała Podlaska)

trójskok Dawid Krzemiński (RLTL Optima Radom)

kula Piotr Goździewicz (AZS AWF Warszawa)

dysk Jakub Lewoszewski (KS Agros Zamość)

oszczep Oskar Trejgo (KS Podlasie Białystok) Dawid Wegner (LUKS Start Nakło)

chód na 20 km Łukasz Niedziałek (WLKS Nowe Iganie)

sztafeta 4×100 m Trzaska (MKS Bank BS Płońsk) Wykrota (OŚ AZS Poznań) Żok (ALKS AJP Gorzów Wielkopolski) Albert Komański (CWKS Resovia Rzeszów) Artur Łęczycki (KS Podlasie Białystok) Rafał Pająk (MKS Czechowice-Dziedzice)

Źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ
Kamil Michalec
Interesuje się lekkoatletyką od ósmego roku życia. Biegam od 10 roku życia. Na koncie wiele sukcesów na arenie krajowej. Kocham rywalizację wśród zawodników i fair play na zawodach. Pasjonat Lekkoatletyki do końca życia. Dziennikarz sportowy w tematyce lekkoatletycznej. Pracujący też w radio informacyjnym.