Lekkoatletyczne halowe mistrzostwa Europy w Toruniu zostały w czwartek wieczorem oficjalnie otwarte. „To najważniejsza impreza sportowa w naszym kraju od czasu wybuchu pandemii koronawirusa ” – napisał w liście do uczestników imprezy wicepremier Piotr Gliński.

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Gliński wyraził przekonanie, że to najważniejsza impreza tej części sezonu lekkoatletycznego. Polska gości te zawody po raz drugi w historii – po 46 latach. W 1975 gospodarzem HME były Katowice.

„Przed nami najmocniej obsadzone lekkoatletyczne halowe mistrzostwa Europy w historii. Do rywalizacji zgłosiło się 733 zawodników z 47 krajów – w tym kilkunastu obrońców tytułu. To również najważniejsza impreza sportowa, która odbędzie się w naszym kraju od czasu wybuchu pandemii koronawirusa” – napisał w liście do uczestników wicepremier. List odczytał podczas ceremonii otwarcia mistrzostw prezydent Torunia Michał Zaleski.

Zdaniem Glińskiego świetna obsada mistrzostw uzasadnia nadzieję na rekordy – Polski, Europy, a nawet świata.

„Szczególnie mocno kibicować będziemy reprezentantom Polski, którzy w poprzedniej edycji Halowych Mistrzostw Europy w Glasgow wygrali klasyfikację medalową z pięcioma złotymi i dwoma srebrnymi krążkami. Mam nadzieję, że obecne zawody będą dla biało-czerwonych co najmniej tak samo udane” – wskazał Gliński.

Prezydent Torunia Michał Zaleski mówił, że jest dumny z goszczenia najważniejszej imprezy lekkoatletycznego sezonu w swoim mieście.

„Oczy wszystkich fanów lekkiej atletyki w Europie i na świecie będą skierowane na was – zawodników oraz zawodniczki. Pokażcie wszystkim najpiękniejsze walory królowej sportu” – wskazał włodarz miasta.

Prezes PZLA Henryk Olszewski wyraził przekonanie, że Polska pokazuje jak zorganizować imprezę tej rangi w tak ciężkich czasach.

„Arena Toruń jest halą szczęśliwą. Sądzę, że wyniki uzyskiwane na tych zawodach będą bardzo dobre” – powiedział Olszewski.

Prezydent europejskiej federacji Dobromir Karamarinow podkreślił, że tymi zawodami lekkoatletyka wraca do międzynarodowej rywalizacji. Dziękował Toruniowi i Polsce za trud podjęty w organizacje zawodów, pomimo pandemii COVID-19.

Źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ
Kamil Michalec
Interesuje się lekkoatletyką od ósmego roku życia. Biegam od 10 roku życia. Na koncie wiele sukcesów na arenie krajowej. Kocham rywalizację wśród zawodników i fair play na zawodach. Pasjonat Lekkoatletyki do końca życia. Dziennikarz sportowy w tematyce lekkoatletycznej. Pracujący też w radio informacyjnym.