Czworo polskich lekkoatletów zajęło drugie miejsca w sobotnim mityngu w węgierskiej miejscowości Tatabanya: Bartłomiej Stój w rzucie dyskiem, Joanna Linkiewicz na 400 m ppł, Mateusz Jopek w skoku w dal i Angelika Sarna w biegu na 800 m.

W konkursie dyskoboli mistrz kraju Stój uzyskał 60,86. Czwarty był brązowy medalista mistrzostw świata i Europy Robert Urbanek – 60,37. Triumfował Cypryjczyk Apostolos Parelis – 61,09. Obaj Polacy nie mogą być jeszcze pewni kwalifikacji olimpijskiej i w kolejnych mityngach będą szukać punktów do rankingu.

Powoli do formy, po trudnym okresie przygotowawczym, wraca Linkiewicz. Wicemistrzyni Europy sprzed pięciu lat uzyskała 56,83. Janka Molnar czasem 56,17 ustanowiła rekord Węgier w kategorii do 23 lat.

Dystans 800 m Sarna pokonała w 2.01,38. Wygrała reprezentantka Węgier Bianka Keri – 2.01,34. Drugi był też Jopek, który skoczył w dal 7,59, a zwyciężył Amerykanin Trumaine Jefferson – 7,63.

W tej samej konkurencji bardzo dobry wynik – 6,44 – uzyskała zaledwie 18-letnia Anna Matuszewicz. To dało jej trzecią lokatę, a najlepsza okazała się Węgierka Petra Farkas – 6,60. Trzeci był też walczący o Tokio doświadczony skoczek wzwyż Sylwester Bednarek. Brązowy medalista MŚ 2009 roku uzyskał 2,20, co jest jego najlepszym wynikiem od lutego 2020 roku. Siedem centymetrów wyżej skoczył Nauraj Singh Randhawa z Malezji.

Na piątych miejscach rywalizację zakończyli płotkarze. Klaudia Wojtunik uzyskała 13,38, a Artur Noga – 13,94. A także w biegu na 3000 m z przeszkodami Kinga Królik – 9.54,08. Szósta była Matylda Kowal – 10.02,27.