Anze Lanisek w końcu sięgnął po swój pierwszy w karierze triumf, wygrywając niedzielny konkurs w Ruce. Na podium razem z nim stanęło dwóch Niemców – Geiger oraz Eisenbichler. Punkty zdobyło tylko dwóch Polaków.

Kwalifikacje wygrał Karl Geiger, który dzięki 143,5-metrowym skoku wyprzedził o 3,4 punktu Jana Hoerla i o 7,9 Markusa Eisenbichlera. W sesji eliminacyjnej genialnym występem popisał się Simonn Ammann, który zaliczył czwarty rezultat po skoku o długości 140,5 metra. Najlepszy z Polaków – Piotr Żyła – był 18., dzięki swojej próbie i lądowaniu po 138,5 metrach. Oprócz niego do konkursu zakwalifikowało się jeszcze 4 „biało-czerwonych” – Aleksander Zniszczoł, Jakub Wolny, Dawid Kubacki i Kamil Stoch.

W konkursie Anze Lanisek wygrał pierwszą serię dzięki skokowi na 147. metr, i w drugiej próbie również spisał się dobrze, lądując na 135. metrze i utrzymując prowadzenie. Karl Geiger popisał się natomiast genialnym wynikiem w drugiej serii, wchodząc na podium, z finalną stratą 1,6 punktu do triumfu. Trzeci był Markus Eisenbichler, który znalazł się 6,7 punktu za Laniskiem.

Konkurs zdecydowanie nie był dla „biało-czerwonych” udany. Najlepszy Jakub Wolny uzyskał łącznie 260,1 punktu po skokach na 130. i 132. metr, co dało mu 23. miejsce. Do drugiej serii wszedł jeszcze Piotr Żyła, który po pierwszej, 140-metrowej próbie był 9., ale finalnie spadł dopiero na 27. pozycję.

Kamil Stoch był najwyżej sklasyfikowanym z pozostałych reprezentantów naszego kraju. Mistrz olimpijski z Soczi zajął 41. miejsce po 121,5-metrowym skoku, jednak razem z kilkoma innymi zawodnikami miał bardzo duże nieszczęście do warunków. Tuż za nim znalazł się Aleksander Zniszczoł, który wylądował na 125. metrze. Dawid Kubacki zaliczył natomiast odległość 125,5 metra, co finalnie dało mu 44. pozycję.

Z Kuusamo jako lider Pucharu Świata wyjeżdza Karl Geiger z dorobkiem 305 punktów. Na drugie miejsce w klasyfikacji przesunął się Anze Lanisek, a trzeci na ten moment jest Markus Eisenbichler. Najlepszy z Polaków – Kamil Stoch – z 77 „oczkami” jest 13. Piotr Żyła zajmuje 29. pozycję, Dawid Kubacki 32., Jakub Wolny 42., a Andrzej Stękała znajduje się na 46. miejscu.

Kolejne dwa konkursy Pucharu Świata czekają nas już w kolejny weekend, w Wiśle. Początek kwalifikacji w piątek o godzinie 18:00.