Po dwutygodniowej przerwie od letnich skoków narciarskich, skoczkinie i skoczkowie narciarscy wracają do zmagań. Już w ten weekend drugim przystankiem Letniego Grand Prix w skokach narciarskich będzie francuski kurort Courchevel, który już od kilku lat regularnie gości w lecie zawody tego cyklu. W sobotę na skoczni HS135 pojawią się panie, natomiast kolejnego dnia mężczyźni.

Zmagania podczas inauguracyjnych zawodów Letniego Grand Prix w Wiśle. Wśród skoczkiń zdominowali reprezentantki Słowenii. W sobotę zwycięstwo padło łupem Ursy Bogataj natomiast w niedzielę triumfowała Nika Kriznar. Wśród panów na skoczni im Adama Małysza zwyciężali nasi polscy skoczkowie. Sobotnie zawody zwyciężył Dawid Kubacki, Kamilem Stochem oraz Niemcem Karlem Geigerem, natomiast w niedzielę wygrał Kamil Stoch, przed Dawidem Kubackim oraz Jakubem Wolnym,

Na olimpijskiej skoczni Tremplin du Praz w Courchevel podczas sobotnich zawodów pojawią się 30 zawodniczek z dziesięciu państw. Wśród nich pojawią się liderki LGP Pań – Nika Kriznar i Ursa Bogataj. Na francuskiej skoczni natomiast się pojawi żadna polska skoczkini.

W niedzielę natomiast w rywalizacji panów na skoczni w Courchevel ujrzymy pięciu Polaków: Stefana Hulę, Klemensa Murańkę, Macieja Kota, Jarosława Krzaka, oraz Adama Niżnika, dla którego to będzie pierwszy jego start podczas Letniego Grand Prix. Pod nieobecność Thomasa Thurnbichlera, który z liderami reprezentacji jest  na obozie przygotowawczym w niemieckim Oberhofie. Na wieży trenerskiej zastąpią Austriaka – Wojciech Topór i Krzysztof Biegun. Do Francji w najsilniejszym składzie przyjechali reprezentacji Austrii czy reprezentacji Szwajcarii. Łącznie podczas niedzielnej rywalizacji wystąpi 43 skoczków z 11 krajów.

Rekord skoczni HS135 w Courchevel wśród kobiet należy do dwóch zawodniczek Japonka Sara Takanashi oraz Słowenka Ema Klinec, które podczas rozegranych zawodów LGP w 2018 roku wylądowały na odległość 131,5 metra. Natomiast wśród panów rekord skoczni należy do Kamila Stocha, który 11 lat temu wylądował na tej olimpijskiej skoczni na odległość 137 metra.

Początek rywalizacji wśród kobiet rozpocznie się dziś o godzinie 18:00. Zawody będzie można obejrzeć na platformie Player. Wcześniej o 16:30 odbędzie się sesja próbna. Natomiast w niedzielę skoczkowie rozpoczną zawody o tej samej godzinie. Transmisję tych zawodów będzie można obejrzeć na antenach Eurosportu, TVP Sport oraz na Playerze.

Autor: Miłosz Sojka

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.