We wtorek na Caja Magica w rywalizacji kobiet nie zabrakło niespodzianek. Na 1/8 finału rywalizację w turnieju w Madrycie zakończyła już zeszłoroczna zwyciężczyni US Open, czyli Emma Raducanu, Daria Kasatkina, a także Elena Rybakina. Zapraszam na krótkie podsumowanie wtorkowych wydarzeń na kortach w stolicy Hiszpanii.

Jako pierwsze tuż przed godziną 15:00 do wczorajszej rywalizacji w spotkaniach 1/8 finału przystąpiły Daria Kasatkina i Sara Sorribes Tormo. Faworytką była Rosjanka, która w drugiej rundzie odprawiła z kwitkiem Marię Sakkari, wygrywając w trzech setach. Reprezentantka Hiszpanii również mogła pochwalić się zwycięstwami z wyżej notowanymi rywalkami, ponieważ w 1/32 finału ograła Anastazję Pawluczenkową, a w 1/16 finału Naomi Osakę. Zawodniczka gospodarzy turnieju bardzo dobrze zareagowała na przegranego pierwszego gema, szybko odskoczyła Kasatkinie do stanu 1:3 i dowiozła prowadzenie w pierwszej partii do samego końca. Drugi set przebiegł pod zdecydowane dyktando reprezentantki Rosji, która wygrała go wysoko, bo aż 6:1.  W ostatniej trzeciej partii ponownie z lepszej strony pokazała się Sorribes Tormo, która zwyciężyła 3:6 i zagra w ćwierćfinale turnieju WTA we własnym kraju.

Następnie o godzinie 16:30 na kort wyszły Jessica Pegula i Bianca Vanessa Andreescu. W tym starciu ciężko było wskazać jednoznaczną faworytkę. Teoretycznie Amerykanka jest zdecydowanie wyżej rozstawiona w rankingu od swojej rywalki, która była jednak w stanie wyeliminować tegoroczną finalistkę Australian Open – Danielle Rose Collins, wygrywając gładko w dwóch setach (6:1, 6:1) w 1/16 finału. Pierwszy set w tym pojedynku był bardzo wyrównany. Kanadyjka prowadziła już 3:5, lecz 28-letnia Amerykanka w znakomitym stylu powróciła do meczu i odrobiła straty, zwyciężając w tej partii 7:5. Bardzo dobry procent obronionych przełamań i przyzwoity return pozwolił Peguli triumfować w pierwszej odsłonie spotkania. W drugim secie 28-letnia reprezentantka USA była już poza zasięgiem Andreescu, w pewnym stylu wygrała 6:1 i przypieczętowała zasłużony awans do 1/4 finału.

Przedostatnie spotkanie we wtorek rozpoczęło się tuż przed godziną 19:00, a zmierzyły się w nim Jil Belen Teichmann z Eleną Rybakiną. Faworytką była tutaj zajmująca osiemnastą pozycję w światowym rankingu reprezentantka Kazachstanu. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna, ponieważ spotkanie było od połowy pierwszego seta do samego końca meczu pod kontrolą Szwajcarki. Stuprocentowy wskaźnik obronionych przełamań i dobra skuteczność w punktowaniu z własnego serwisu przyczyniły się do dość szybkiej wygranej w nieco ponad godzinę w dwóch setach (6:3, 6:1). Teichmann zaimponowała na korcie wszystkim fanom żeńskiego tenisa, lecz trzeba przyznać, że nie był to dzień Eleny Rybakiny, której gra nie przypominała jej standardowego, wysokiego poziomu.

Jako ostatnie do gry, dokładnie dziesięć minut po godzinie 20:00 przystąpiły Emma Raducanu i Anhelina Kalinina. 19-letnia reprezentantka Wielkiej Brytanii pomimo nie najwyższej dyspozycji w ostatnim czasie, była faworytką w tym starciu, jednak Ukrainka postawiła się swojej rywalce i dopięła swego. Kalinina wygrała w trzech setach i zagra w ćwierćfinale turnieju w Madrycie. W ostatnim decydującym trzecim secie 25-letnia tenisistka przegrywała już 4:3, lecz pokazała charakter, wolę walki i wyrwała trzy gemy z rzędu, co zapewniło jej triumf.