Juventus Turyn znalazł się w koszmarnej sytuacji. Zespół Wojciecha Szczęsnego i Arkadiusza Milika został ukarany odjęciem 15 pkt, skutkiem czego Stara Dama spadła z trzeciego na dziesiąte miejsce w tabeli Serie A. Juventus zajmuje obecnie miejsce, które nie gwarantuje gry w europejskich pucharach w przyszłym sezonie.

Kara dla klubu jest konsekwencją wykroczeń finansowych, do jakich dochodziło od okresu pandemii. Juventus zawyżał wartość transferową swoich piłkarzy, a także nie rejestrował ich zarobków. Federalny Sąd Apelacyjny nie okazał litości wobec Starej Damy, mimo że Juventus nie był jedynym włoskim klubem, któremu postawiono takie oskarżenia. Z powodu utraty piętnastu punktów podopieczni Massimiliano Allegriego stracili właściwie szanse na mistrzostwo Włoch. Nie jest też pewne czy Juventus w przyszłym sezonie wystąpi w Lidze Mistrzów czy też w ogóle zagra w europejskich pucharach.

Kary nie uniknęli również byli przedstawiciele władz klubu. W związku z aferą finansową złożyli oni 28 listopada 2022 r. dymisję, a teraz jeszcze nałożono na nich kary zawieszenia. Fabio Paratici został zawieszony na 2,5 lata, a Andrea Agnelli (były prezes Juventusu – przyp. red.) i Maurizio Arrivabene – 2 lata. 

Stara Dama czuje się pokrzywdzona w związku z obecną sytuacją, bo tylko ona została ukarana, a prokuratura postawiła jeszcze zarzuty SampdoriiParmie i Genoi. Juventusowi przysługuje jednak prawo do odwołania się od decyzji sądu. Według informacji przekazanych przez Gianlucę di Marzio kolejna rozprawa zaplanowana jest na 22 lutego. Władze klubu zadeklarowały, że zamierzają skorzystać z prawa apelacji.

„Federalny Sąd Apelacyjny wyraźnie nierówno traktuje Juventus ze szkodą dla klubu i jego menedżerów w porównaniu z jakąkolwiek inną drużyną. Z niecierpliwością czekamy na uważne opisanie powodów wniesienia odwołania, jednak na razie zwracamy uwagę, że tylko Juventusowi i jego menedżerom przypisuje się naruszenie zasad” — czytamy w oświadczeniu prawników Juventusu.

Szanse na złagodzenie kary są jednak małe, ale Stara Dama będzie próbować. To nie jest pierwsza i zarazem najgorsza kara, która kiedykolwiek dotknęła zespół z Turynu. Na skutek afery Calciopoli 16 lipca 2006 Sąd Apelacyjny postanowił zdegradować Juventus do Serie B, a Stara Dama musiała ponadto rozpocząć nowy z sezon z siedemnastoma punktami straty. Ostatecznie złagodzono tą karę do dziewięciu punktów. Juventus zdołał co prawda wrócić w następnym sezonie do Serie A, lecz przez długi czas nie mógł odzyskać dawnego blasku. Dopiero w 2012 r. zespół ze stolicy Piemontu wrócił na ścieżkę mistrzowską. Od tego momentu aż do 2020 r. Juventus regularnie wygrywał Serie A.

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Absolwent studiów historycznych i jednocześnie miłośnik piłki nożnej. Jest kibicem FC Barcelony, a jego piłkarskim idolem jest Leo Messi. Aktywnie jeździ na nartach oraz uprawia sporty siłowe.