Za nami drugi dzień festiwalu Royal Ascot. Świadkami największej niespodzianki byliśmy w najważniejszej gonitwie dnia – Nagrodzie Księcia Walii.

W Nagrodzie Królowej Marii – sprinterskiej gonitwie dwuletnich klaczy – najlepiej pobiegła Dramatised, która odbiegła trochę na bok od stawki i w czystym polu nabrała prędkości dającej jej 1 i 3/4 długości przewagi nad drugą Maylandsea.

Gonitwa Queen’s Vase była szczególnie śledzona przez królową Elżbietę – ponownie nieobecną na torze w Ascot, ale niewątpliwie zainteresowaną występem Perfect Alibi. Dystans mili i sześciu furlongów jednak przerósł tę klacz. Na 100 m przed metą wydawało się, że pomimo mocnego finiszu Eldar Eldarova zwycięstwo przypadnie Zechariahowi, jednak David Egan poprawił na ostatnich metrach i Eldar Eldarov znalazł się w celowniku o nos przed irlandzkiej hodowli ogierem.

Najważniejszą gonitwą dnia była zaliczona do British Champions Series Nagroda Księcia Walii – rozgrywana w obecności jej patrona, księcia Karola, a także jego małżonki, księżnej Kamili. Jeden z faworytów, Lord North, został w maszynie startowej i przez pół dystansu gonił resztę stawki, co spowodowało, że nie miał sił na finisz. Dystans 10 furlongów najlepiej zniósł niżej liczony State of Rest – irlandzkiej hodowli ogier odparł atak faworyta, Bay Bridge’a i wygrał z nim o długość ciała.

Nagroda Księcia Cambridge – milerska dla czteroletnich i starszych klaczy – miała trzy wielkie postaci: Saffron Beach, Mother Earth i Bashkirovą. Liczyła się jednak tylko ta pierwsza, wygrywając pewnie o 3,5 długości, Bashkirova natomiast zmęczona po wygranej w Epsom 11 dni wcześniej nie była w stanie nawiązać walki, a ubiegłoroczna zwyciężczyni Nagrody 1000 Gwinei nie prezentuje tak wysokiej formy jak w ubiegłym sezonie.

Piątą gonitwą dnia był Wielki Handikap, Royal Hunt Cup – na dystansie mili widzowie mogli oglądać aż 29 koni. Po początkowym biegu w dwóch grupach po dwóch stronach milowej prostej toru w Ascot ławą wbiegły na ostatnie dwa furlongi. Z czołówki odpadli prowadzący wcześniej Percy’s Lad oraz Isla Kai, na przód wysunęli się natomiast Dark Shift i Intellogent. W celowniku Dark Shift znalazł się o pół długości przed Intellogentem.

Podobnie wyglądała kolejna gonitwa – Nagroda Zamku Windsor, rozgrywana na jeszcze krótszym dystansie 5 furlongów. Mniej więcej w połowie finisz rozpoczął Rocket Rodney, na co błyskawicznie odpowiedział Little Big Bear, posłany przez Ryana Moore’a wygrał z Rocket Rodney o szyję i o kolejne 1 i 1/4 długości przed biegnącym między nimi Eddie’s Boy’em.

Drugi dzień zamknęła Nagroda Pałacu Kensington – handikapowa gonitwa klaczy na „starą milę” (na torze w Ascot obejmującą zakręt, w przeciwieństwie do „klasycznej” mili bieganej tam po prostej). Na ostatnie 100 metrów łeb w łeb weszły na czele Rising Star i Random Harvest, a w celowniku o szyję lepsza była Rising Star. Rozczarowaniem była postawa Dubai Love, która dała się zamknąć w środku stawki, choć wyścig rozprowadziła dla niej towarzyszka ze stajni Godolphin, White Moonlight.

W czwartek na torze w Ascot głównym wydarzeniem będzie długodystansowa gonitwa Ascot Gold Cup – na 2,5 mili. W gronie czteroletnich i starszych koni, które wejdą do maszyny startowej, największą gwiazdą jest Stradivarius, który wygrywał tę gonitwę trzykrotnie (2018-2020), a w tym roku triumfował już w Yorkshire Cup (również po raz trzeci). Wyżej liczony jest jednak czteroletni Kyprios, wciąż czekający jednak na triumf w gonitwie grupy 1. Uwagę zwrócić należy jednak też na Trueshana – wygrał w Ascot październikową gonitwę Long Distance Cup wieńczącą długodystansowy sezon British Champions Series – oraz Princess Zoe – drugą w Ascot Gold Cup przed rokiem.

Trzeci dzień Royal Ascot otworzy jednak Norfolk Stakes, gonitwa dwulatków na 5 furlongów, następnie na torze pojawią się trzylatki, które na dystansie półtorej mili rozegrają gonitwę handikapową o Nagrodę Króla Jerzego V. Kolejna gonitwa odbędzie się na tym samym dystansie i w tej samej grupie wiekowej, nie będzie to jednak gonitwa handikapowa – w Ribblesdale Stakes wezmą udział konie grupy 2.

Po Ascot Gold Cup rozegrany zostanie kolejny Wielki Handikap – Britannia Stakes. Ta milerska gonitwa trzylatków skieruje na tor uwagę fanów monarchii, pobiegnie w niej bowiem koń królowej – trzyletniego Sagę dosiadać będzie Frankie Dettori, który poprowadził go do jedynego do tej pory triumfu podczas wrześniowej gonitwy dwulatków grupy 3 w Ascot. Legendarny dżokej nie będzie też zmieniał barw przed kolejną gonitwą – na 10 furlongów w gonitwie Hampton Court Stakes dosiadać będzie rówieśnika Sagi, Reach For The Moon, najwyżej liczonego w skromnej stawce sześciu koni, będącego zatem największą nadzieją monarchini na triumf podczas Royal Ascot w roku Platynowego Jubileuszu. Na koniec dnia charakterystyczną filetową kurtkę z czerwonymi rękawami i złotymi ozdobnikami założy inny czempion wśród dżokejów – Ryan Moore w handikapowej Nagrodzie Pałacu Buckingham na 7 furlongów poprowadzi Tacticala – zwycięzcę handikapu w Newmarket w kwietniu 2021 na tym samym dystansie, a przede wszystkim triumfatora Nagrody Zamku Windsor sprzed dwóch lat. Było to ostatnie zwycięstwo konia Elżbiety II na Royal Ascot.

 

Autor: Wojciech Nowakowski
Foto: materiały prasowe Royal Ascot

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.