Red Bull lada moment ogłosi umowę partnerską dotyczącą dostarczania silników przez amerykański gigant samochodowy, Ford.

Ford połączy siły z zespołem Czerwonego Byka od 2026 roku. Częściowo finansując silnik, który zespół projektuje na potrzeby nowych przepisów, które mają zostać wprowadzone w tym roku. Umowa zostanie oficjalnie zaprezentowana podczas inauguracji sezonu w Nowym Jorku w piątek.

Warto zauważyć, iż Red Bull używa silników Hondy w Formule 1 do 2025 roku. Negocjacje zostały ogłoszone przez “BBC Sport” w zeszłym miesiącu, zaś porozumienie wyciekło za pośrednictwem włoskich mediów w czwartek. Ford wysłał informację prasową do agencji informacyjnej Ansa. Została ona opublikowana przez pomyłkę, zanim został wkrótce wycofano.

Będzie to pierwsze fabryczne zaangażowanie Forda w F1 od 2004 roku, gdy wycofali się po sprzedaży swojego zespołu – Jaguar Racing. Wielokrotni mistrzowie świata nadal mają siedzibę w tym samym miejscu w Wielkiej Brytanii w Milton Keynes, co Jaguar i ich poprzednik, wspierany przez Forda zespół Stewart.

Zatem Ford połączy siły z Red Bull na potrzeby przepisów, w których silniki będą ze zwiększoną wydajnością hybrydową i z wykorzystaniem zrównoważonych paliw syntetycznych. Szef zespołu, Christian Horner mówi, że plany na rok 2026 są bardzo zaawansowane. Historyczny rywal Forda na rynku amerykańskim, General Motors próbuje również wejść do F1 z amerykańską organizacją Andretti Global. Większość zespołów dotychczas sprzeciwiali się ofercie.

UDOSTĘPNIJ