Tydzień przerwy w rywalizacji na Torze Służewiec to idealny moment, aby zwrócić swoją uwagę na Wyspy Brytyjskie. Tradycyjnie pierwszy weekend czerwca w Epsom upłynie pod znakiem najważniejszej gonitwy sezonu – Derby.

Brytyjczycy w tym tygodniu świętują jubileusz 70-lecia panowania Elżbiety II. Jej Królewska Mość jest wielką fanką wyścigów konnych i choć z przyczyn zdrowotnych zabraknie jej w tym roku nie tylko w Epsom, ale też podczas zbliżającego się festiwalu Royal Ascot, zbieżność terminów Platynowego Jubileuszu z Derby jest również ciekawym sposobem uczczenia tej wielkiej rocznicy – wszak zaledwie cztery dni po swojej koronacji w 1953 roku (opóźnionej ze względu na tradycyjną żałobę po śmierci ojca, króla Jerzego VI) odwiedziła tor Epsom Downs, po raz pierwszy dopingując swoją podopieczną w Derby – Aureole przybiegła wówczas druga. Rok później ta klacz świętowała sukces w Coronation Cup, a w 1957 Carozza przyniosła Elżbiecie II pierwszy triumf klasyczny – w Oaks.

Te trzy gonitwy – wszystkie rozgrywane na dystansie 1,5 mili – będą głównym punktem programu podczas festiwalu wyścigów konnych w Epsom w ten weekend. Coronation Cup (w 2016 roku rozegrany pod nazwą „Queen Elizabeth II Coronation Cup” w celu uświęcenia 90. urodzin monarchini) będzie pierwszą z piątkowych gonitw grupy 1. W stawce sześciu czteroletnich i starszych koni faworytem będzie Pyledriver – triumfator sprzed roku. Wprawdzie wyżej liczony jest Manobo, niepokonany jako trzylatek, jednak nie biegał on nigdy w gonitwie najwyższej grupy, a w tegorocznym Dubai Gold Cup odniósł pierwszą porażkę, przegrywając w Meydan ze Stay Foolish.

Punktem kulminacyjnym piątkowych wydarzeń w Epsom będzie Oaks – druga odsłona Potrójnej Korony Klaczy. Wśród trzylatek, które pobiegną w tej klasycznej gonitwie, znajduje się Tuesday – trzecia w Nagrodzie 1000 Gwinei w Newmarket i druga w irlandzkiej odsłonie tej gonitwy, w której dwa tygodnie temu w Curragh uległa Homeless Songs. Tuesday jest siostrą triumfatorki zarówno 1000 Gwinei, jak i Oaks z 2016 roku, Minding, toteż jej obecność w stawce piątkowej gonitwy jest szczególnie zauważalna. Wyżej liczone są jednak dwie inne klacze. Emily Upjohn biegała do tej pory trzy razy i wszystkie te starty kończyła zwycięstwem. Wśród tych gonitw nie było jednak najbardziej uznanych – o jej klasie może jednak świadczyć, że dosiada jej Frankie Dettori, który od 1994 roku doprowadził już do triumfu w Oaks sześć klaczy, w tym Love, z którą przed rokiem pobił rekord przewagi nad drugą klaczą (16 długości). Z kolei Nashwa wygrała dwie spośród trzech gonitw w swojej karierze – obie w tym roku, ostatnią 14 maja w Newbury. Uwagę warto też zwrócić na Concert Hall – trzecią w Curragh podczas Irlandzkiej 1000 Gwinei.

Najważniejszą gonitwą tygodnia będzie Derby. W stawce trzyletnich koni zabraknie triumfatora 2000 Gwinei z Newmarket, Coroebusa, a także zwycięzcy sprzed dwóch tygodni z Curragh, Native Traila. W gronie trzylatków, które w większości nie biegały jeszcze w gonitwach najwyższej klasy, ciężko znaleźć faworyta. Niepokonani w dwóch startach są Desert Crown i West Wind Blows, z podium nigdy nie zeszli Westover i Walk of Stars, natomiast największe doświadczenie ma Stone Age – poza podium raz (szósty na Longchamps w październiku ubiegłego roku w Grand Criterium), a w tym roku niepokonany w dwóch startach (w marcu w Navan i w maju podczas Derby Trial Stakes w Leopardstown).

 

Autor: Wojciech Nowakowski
Foto: monkeywing, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.