Cztery gonitwy British Champions Series zaplanowane są na najbliższe dni. W środę w York rozpoczyna się Ebor Festival 2022.

Kulminacją pierwszego dnia będzie Juddmonte International Stakes – gonitwa dla koni trzyletnich i starszych na milę oraz 2,5 furlonga (ok. 2063 m). Faworytem gonitwy będzie Baaeed, niepokonany w dziewięciu dotychczasowych startach. Podobnie jak legendarny Frankel (niepokonany w 14 startach) dziesięć lat temu, podczas International Stakes po raz pierwszy pobiegnie na dystansie dłuższym niż mila. Jego największym rywalem będzie Mishriff, zwycięzca tej gonitwy sprzed roku. Wysoko liczony jest też Native Trail – ten koń przegrał po raz pierwszy w karierze podczas tegorocznej Nagrody 2000 Gwinei w Newmarket, ale odbił to sobie wygrywając w Curragh irlandzką edycję tej klasycznej milerskiej gonitwy, a w ostatnim starcie (Nagroda Eclipse w Sandown Park – debiut na ponad milę) był trzeci za Vadenim i Mishriffem.

Czwartek na Ebor Festival tradycyjnie podporządkowany jest gonitwom klaczy, na czele z Yorkshire Oaks. W przeciwieństwie do klasycznej Oaks, bieganej w Epsom, do startu w tej gonitwie dopuszczane są też starsze klacze niż trzyletnie. Tegoroczna triumfatorka z Epsom, Tuesday, jest, rzecz jasna, wysoko liczona, ale największe szanse daje się pięcioletniej Alpiniście, drugiej w tej gonitwie w 2020 roku (nie biegła w Epsom), niepokonanej jako czterolatka (wygrane m.in. w Lancashire Oaks, Grand Prix Berlina i Bawarii oraz w Nagrodzie Europy w Kolonii) oraz w tegorocznym jedynym starcie – Grand Prix de Saint-Cloud. Duże szanse daje się też Magical Lagoon – tegorocznej irlandzkiej oaksistce, która wygrała też Ribblesdale Stakes podczas Royal Ascot, również rozgrywanej na klasycznym dystansie półtorej mili.

Trzeciego dnia rozegrane zostaną dwie gonitwy zaliczane do British Champions Series – jedna długodystansowa i jedna sprinterska. Na 2 mile i 2 furlongi konie pobiegną w Lonsdale Cup. Wielką gwiazdą tej gonitwy jest Stradivarius – jako jedyny wygrywał ją trzykrotnie (2018, 2019, 2021), za każdym razem pod Frankie Dettorim. Mimo że ucichł już konflikt, który wybuchł pomiędzy legendarnym dżokejem a trenerem Johnem Gosdenem po nieudanym dla nich Royal Ascot (m.in. porażka Stradivariusa w Gold Cup), w tym roku ośmioletni już ogier w Lonsdale Cup będzie dosiadany przez Andreę Atzeniego, pod którym zajął drugie miejsce w lipcowym Goodwood Cup, o szyję przegrywając z Kypriosem, ale wygrywając z Trueshanem, który pobiegnie również w York. Wartym uwagi jest też Mostly Cloudy – w tym roku biegający wyłącznie handikapy, z których pięć ostatnich wygrał.

Znacznie krótszy dystans będą mieli do pokonania uczestnicy Nunthorpe Stakes – gonitwy dla koni dwuletnich i starszych na 5 furlongów. Faworytką jest trzyletnia Royal Aclaim – niepokonana w swoich dotychczasowych trzech startach, w tym przed miesiącem w Nagrodzie Murów Miejskich właśnie w York, też na 5 furlongów. Jeden „wypadek przy pracy” zanotowała za to jedyna dwulatka w stawce, The Platinum Queen – dopiero trzynasta w Nagrodzie Królowej Marii podczas Royal Ascot, wygrywała jednak już i w Goodwood, i w York, tym razem jednak po raz pierwszy pobiegnie nie pod Oisinem Jamesem Orrem, a pod Hollie Doyle. Mniejsze szanse daje się tym, które zajęły pierwsze trzy miejsca przed rokiem – Winter Power, Emaraaty Ana i Dragon Symbol w notowaniach plasują się w środku stawki.

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Z wykształcenia hungarysta, z pasji dziennikarz i komentator sportowy, członek Klubu Dziennikarzy Sportowych i Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS), uczestnik Programu dla Młodych Reporterów AIPS, miłośnik sportów olimpijskich, naiwny idealista