9 października rozpoczęło się pierwsze zgrupowanie reprezentacji Polski pod wodzą Michała Probierza. Nowy selekcjoner musi poradzić sobie bez Roberta Lewandowskiego, który doznał urazu w meczu Barcelony. Probierz pojawił się na pierwszej konferencji prasowej, otwierającej zgrupowanie, z Piotrem Zielińskim i odpowiedział na pytania dziennikarzy. Poznaliśmy nowego kapitana kadry, a selekcjoner wytłumaczył m.in. powołanie Patryka Pedy czy Bartłomieja Wdowika.

Na początku konferencji parę pytań otrzymał pomocnik Napoli. Zapytany oodbudowę kadry Zieliński, odpowiedział krótko i zwięźle: „To dla nas nowe otwarcie, nowy rozdział. Będziemy chcieli zrobić wszystko, by wygrać dwa spotkania na tym zgrupowaniu.”

Nowy kapitan polskiej reprezentacji odniósł się także w ciekawe sposób do pytania związanego ze współpracą z Sebastianem Szymańskim: „Jakość, jaką ma Sebastian i umiejętności, które ja mam, mogą się super połączyć i dać dużo tej kadrze. Mam nadzieję, że to będzie widoczne, jak będziemy grać razem.”

Po chwili pierwsze pytanie otrzymał Michał Probierz, które dotyczyło decyzji przyznanie opaski zawodnikowi Napoli: „Ważną cechą jest to, że Piotrek jest od długiego czasu w tej kadrze, ale też jego osobowość. Mam nadzieję, że wprowadzi tych nowych zawodników, będzie wskazywał kierunek drużynie i pokaże, jak ważna jest reprezentacja.”

Oprócz tego Probierz był pytany o reakcję na koniec kariery reprezentacyjnej Grzegorza Krychowiaka, a także m.in. absencję Jana Bednarka. Doświadczony polski trener podziękował Krychowiakowi za występy w narodowych barwach, natomiast co do Bednarka, Probierz stwierdził, iż nie jest on kozłem ofiarnym, a szerokie grono zawodników jest ciągle obserwowane.

Dziennikarzom nie umknęło również powołanie dla Patryka Pedy o które zapytany został nowy selekcjoner: „Patryk grał w U-21 regularnie, grał wszystkie mecze. Byłem zadowolony z jego cech, zachowania i formy. Był zawodnikiem, który potrafił wnieść sporo do bloku defensywnego. Jest na swój wiek bardzo doświadczony, jest kreatywny, agresywny, potrafi wprowadzić piłkę. Czasami tak bywa, że kogoś powołuje się z niższej ligi, ale Patryk jest graczem, który był reprezentantem przez długi okres.”

Pod koniec konferencji Michał Probierz zapewnił, odpowiadając na jedno z pytań, Robert Lewandowki potrzebuje czasu, lecz będzie duchem wspierał całą ekipę.

Pierwszy sprawdzian już 12 października z Wyspami Owczymi, a 3 dni później do Warszawy na Stadion Narodowy przyjedzie Mołdawia.

Krzysztof Czerwik

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.