Za nami pierwsza kolejka fazy grupowej Ligi Mistrzyń UEFA 2022/2023. Dwa gole Ewy Pajor uszczęśliwiły kibiców w Polsce, natomiast wydarzeniem na skalę europejską była porażka obrończyń tytułu z Arsenalem.

Olympique Lyon podejmował The Gunners osłabiony licznymi kontuzjami – m.in. Ady Hegerberg, Catariny Macario, Ellie Carpenter czy Griedge Mbock-Bathy. Mimo to mało kto spodziewał się wygranej Arsenalu aż 5:1. Już w pierwszej połowie Sonia Bompastor zdjęła z boiska Inès Jaurenę, która na prawej obronie zastępowała Carpenter, jednak nie była w stanie upilnować Caitlin Foord. Na przerwę drużyny schodziły przy wyniku 1:3, po bramkach Foord, Fridy Maanum i Beth Mead oraz golu Melvine Malard. W drugiej połowie świętująca 27. urodziny Manuela Zinsberger wciąż miała niewiele pracy, natomiast Olympique próbując zatrudnić jubilatkę otworzył się na tyle, że w ciągu dwóch minut dostał dwa ostateczne ciosy – wyprowadzone ponownie przez Foord i Mead.

Odsłuchaj relację Radia GOL z meczu Olympique-Arsenal.

W drugim meczu grupy C Juventus spełnił rolę faworyta meczu w Zurychu, pokonując mistrzynie Szwajcarii 2:0, jednak Valentina Cernoia i Barbara Bonansea do bramki trafiły dopiero w 71. i 85. minucie spotkania. Do zera wygrała też Barcelona w meczu, w którym bramek nie brakowało, ale emocji już tak. Bez kontuzjowanych Alexii Putellas i Jennifer Hermoso oraz z licznymi zmianami w składzie w porównaniu do drużyny, która doszła do finału poprzedniej edycji Barcelona rozgromiła Benficę 9:0. Dwukrotnie na listę strzelczyń wpisywały się Asisat Oshoala i Geyse Ferreira, a po razie Patricia Guijarro (gol w pierwszej minucie), Aitana Bonmatí, Mariona Caldentey, Ana-Maria Crnogorčević i Clàudia Pina. Niespodzianką z kolei rozpoczęło się drugie spotkanie grupy D – tam wynik meczu Bayernu z FC Rosengård otworzyła Loreta Kullashi. Jeszcze przed przerwą jednak stan meczu wyrównała Carolin Simon, a zwycięskiego gola dla gospodyń zdobyła Linda Dallmann.

Bayern myślami był już przy nadchodzącym „Klassikerze”, gdy na murawę AOK Stadion wychodziły ich niedzielne rywalki. Faworyt grupy B, VfL Wolfsburg od pierwszych minut rzucił się na bramkę SKN Sankt Pölten, czego efektem były dwa gole Ewy Pajor w pierwszym kwadransie spotkania. Kapitan naszej reprezentacji polowała jeszcze na hat-tricka, jednak ostatecznie jeden z jej strzałów obronionych przez Melanie Messner dobiła Lena Lattwein, a w 90. minucie wynik meczu na 4:0 ustaliła Jill Roord. W drugim spotkaniu grupy B AS Roma wygrała 1:0 ze Slavią Praga.

Mało bramek padało w „grupie śmierci”. Real Madryt wygrał na wyjeździe z albańskim outsiderem, Vllaznią Szkodra tylko 2:0 po golu Esther González i wykorzystanym przez Olgę Carmonę rzucie karnym. Z kolei w drugiej odsłonie francusko-londyńskiej batalii w pierwszej kolejce Paris Saint-Germain, podobnie jak Olympique osłabiony kontuzjami wielu zawodniczek, w tym Pauliny Dudek, Marie-Antoinette Katoto, czy chorobą Lieke Martens, podejmował Chelsea. The Blues bez Emmy Hayes na ławce trenerskiej (przeszła niedawno zabieg histerektomii) wygrały 1:0, po golu Millie Bright wieńczącym rzut rożny wykonywany przez Chelsea w 27. minucie.

Odsłuchaj relację Radia GOL z meczu PSG-Chelsea.

Następna kolejka zostanie rozegrana zostanie w kolejną środę i czwartek.